Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Společnost IBM trend klesajících tržeb nezvrátila ani ve 4Q

21.01.2015 | 14:27 0 Komentářů

Společnost IBM, přezdívaná „big blue“, představila výsledky za čtvrté čtvrtletí 2014. Překonala očekávání na úrovni zisku, zklamala však výhledem do příštího roku. Nové oblasti, na které se IBM do budoucna zaměřuje, zatím nedokázaly vynahradit klesající tržby ze starších produktů.

Tržby z pokračujících operací klesly 11. čtvrtletí v řadě, tentokrát meziročně o 12 % (o 2 % po očištění o vliv měnových kurzů a divestice) na 24,113 mld. USD z 27,385 mld. USD

Čistý zisk z pokračujících operací meziročně klesl na 5,5 mld. USD (zředěný zisk na akcii 5,81 USD) z 6,2 mld. USD (zředěný zisk 6,16 USD na akcii).

Analytici očekávali tržby z pokračujících operací ve výši 24,8 mld. USD a očištěný zředěný zisk na akcii ve výši 5,407 USD.

Společnosti klesly tržby ve všech geografických oblastech. Největší pokles o 21 % IBM zaznamenalo v zemích BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) kvůli silnému dolaru a hospodářskému oslabení, po očištění o pohyb kurzů a divestice tržby z těchto rozvíjejících se zemí klesly o 8 %. Růst tržeb nezaznamenala ani jedna divize.

IBM v posledních letech prochází transformací z výrobce výkonných serverů, dodávajícího zákazníkům komplikovaný a nákladný hardware, na poskytovatele služeb a cloudových řešení, která kladou nároky hlavně na připojení zákazníka k Internetu, protože výpočetní technika převažuje na straně dodavatele. Změna obchodního modelu se projevuje na současných výsledcích společnosti, protože výnosy z pravidelného a menšího předplatného služeb jsou rozložené na delší dobu oproti jednorázovým platbám za hardware.

V oblastech, které IBM označuje za klíčové, tržby za rok 2014 vzrostly o 16 % (cloud +60 %, analýza dat +7 %, bezpečnost +19 %, mobilní sektor více než +200 %), nedokázaly však nahradit tržby ztracené divesticí starších oblastí působení IBM (prodej nízkomaržové x86 serverové divize společnosti Lenovo, prodej ztrátové čipové divize společnosti Globalfoundries, …). Společnost se potýká také s klesajícími prodeji staršího software a služeb a slabou poptávkou na rozvíjejících se trzích.

IBM v roce 2015 očekává očištěný provozní zisk v rozmezí 15,75 až 16,50 USD na akcii, analytici v průměru očekávali 16,50 USD na akcii.

S podobnými potížemi se potýká i německá softwarová společnost SAP, která své výsledky představila včera.

8 z 34 analytiků doporučuje akcie společnosti ke koupi, 21 držet, 5 prodat. Průměrná cílová cena činí 162,04 USD.

Titul (IBM) v předobchodní fázi ztrácí 2,39 % na 153,20 USD.

Zdroj: IBM, Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.