Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Společnost Devon Energy oznámila za 4Q čistou ztrátu kvůli přecenění aktiv

18.02.2015 | 12:41 0 Komentářů

Energetická společnost Devon Energy včera po uzavření trhů oznámila výsledky za 4Q 2014. Devon Energy zaznamenala čistou ztrátu kvůli přecenění aktiv, nicméně provozní zisk se více než zdvojnásobil a produkce překonala výhled společnosti.

Devon Energy je společnost podnikající hlavně v oblastech průzkumu, těžby a přepravy ropy a plynu v Severní Americe. Kvůli propadu cen ropy na rok 2015 plánuje oproti 2014 snížení rozpočtu na průzkum a těžbu o 20 %. Navzdory poklesu investic Devon Energy plánuje zvýšit těžbu o 20 %. Produkce ropy se má zvýšit dokonce o 48 % díky příznivým podmínkám v břidlicové formaci Eagle Ford.

Výsledky byly ovlivněny cenovým zajištěním (hedging), který v případě poklesu cen ropy výrazně ropným firmám pomáhá překonat období nízkých cen ropy. Problém v ropném sektoru by nastal, kdyby nízké ceny přetrvávaly několik let.

Devon Energy odepsala 1,9 mld. dolarů jako účetní položku. Konkrétně se jedná o snížení hodnoty goodwillu v souvislosti s akvizicí aktiv konvenčního plynu v Kanadě, které Devon již nevlastní.

Devon zaznamenala za 4Q 2014 čistou ztrátu na úrovni 408 mil. dolarů (1,01 dolaru na akcii), zatímco před rokem společnost dosáhla čistého zisku ve výši 207 mil. dolarů (51 centů na akcii). Tržby se zvýšily z 2,62 mld. dolarů na 6 mld. dolarů. Upravený zisk očištěný o zisk z derivátů, přecenění aktiv a jiné položky činil 83 centů na akcii. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali zisk na akcii 1,05 dolaru při tržbách 4,11 mld. dolarů.

Akcie (DVN) včera připsaly 0,27 % na 66,65 dolaru. Devon Energy na rozdíl od jiných společností od léta odepsala přes 9 %, nicméně vývoj akcií je volatilní a je samozřejmě ovlivněn cenou ropy.

Zdroj: Wall Street Journal, Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.