Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Společnost Dell koupí konkurenta EMC za 67 mld. dolarů

12.10.2015 | 13:52 0 Komentářů

Technologická společnost Dell Inc. oznámila, že koupí konkurenta EMC Corp (EMC). za 67 mld. dolarů, přičemž by se jednalo o historicky největší technologickou akvizici. Dell plánuje za akcii zaplatit 24,05 dolaru formou hotovosti a akcie, která bude sledovat výkonnost akcií společnosti VMware inc. Cena 33,15 dolaru je o 28 % výše než zavírací cena ze 7. října, kdy se o potenciální akvizici veřejně nevědělo.

Transakce by zkombinovala dominantní postavení společnosti EMC na trhu datových uložišť a Dellu, který je světovou dvojkou na trhu serverů.

Společnost Dell není obchodována na burze od roku 2013, když byla koupena za 25 mld. dolarů a stažena vlastníky z burzy.

EMC vstoupila na burzu v roce 1986 a je s ní spojena řada aktivistických investorů. Kupříkladu Elliot Management Corp tlačil na EMC, aby vyčlenila softwarovou společnost VMware, u které je nyní EMC majoritním vlastníkem.

EMC v současnosti čelí slabší poptávce po starších produktech ukládání dat. Ačkoliv se společnost soustředí i na novější produkty, tak se EMC nedaří dostatečně navýšit růst prodejů. Tržby EMC jsou letos odhadovány o 3 % výše, což je nejnižší růst od roku 2009. Podle údajů agentury Bloomberg podíl společnosti EMC na trhu datových uložišť je 21 %, což je dvakrát více než má Dell.

Takto velká akvizici přináší i rizika, protože současný trend u technologických společností je naopak rozdělovat společnosti na menší subjekty, aby byly flexibilnější. Hewlett-Packard se v příštích dvou měsících rozdělí na dvě společnosti. Společnost eBay letos vyčlenila Paypal.

Akcie EMC (EMC) v předobchodní fázi rostou o 5 % na 29,30 dolaru. Tržní kapitalizace EMC v pátek činila 53,62 mld. dolarů.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.