Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Spojené státy zavedly cla na čínské dovozy o objemu 200 mld. dolarů

18.09.2018 | 14:30 0 Komentářů

Poslední dva týdny se hodně spekulovalo o zavedení připravovaných amerických cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů, které americká administrativa připravovala již od července. Včera po zavření akciové burzy v USA vydal americký prezident Donald Trump prohlášení o zavedení 10% cel na výše zmíněný objem čínského zboží. Původně Trump pověřil úřad obchodního zmocněnce, aby prověřil zvýšení cel na 25%, to nakonec vstoupí v platnost začátkem příštího roku, pokud nebude dosaženo obchodní dohody mezi USA a Čínou. Nová cla vstoupí v platnost příští týden.

Obchodní válku Spojené státy zahájily s Čínou začátkem července a do včerejška na sebe obě země zavedly cla o shodném objemu 50 mld. dolarů. Minulý týden přišel americký ministr financí Steven Munchin se zprávou o znovuobnovení obchodních vyjednávání v následujících několika týdnech. Šance na vyřešení obchodních sporů tedy stále žije, vyjednávání však budou během na dlouhou trať. Zároveň chce Čína 21.9 požádat na zvláštním zasedání WTO o povolení k zavedení sankcí na USA v hodnotě 7 mld. dolarů.

Minulý týden skončila lhůta, kdy se ke clům mohla vyjádřit veřejnost. Nic však nezabránilo americkému prezidentovi, aby nová cla zavedl. Právě naopak, v prohlášení nezapomněl zmínit, že je připraven zavést celní opatření na zbytek čínských dovozů o objemu 267 mld. dolarů, pokud Čína přistoupí k recipročním opatřením. To by znamenalo, že by se celní přirážky týkaly veškerého dovozu z Číny. Spojené státy z původního seznamu odstranily přibližně 300 druhů zboží včetně chytrých hodinek, nebo některých chemikálií. Čína již dříve uvedla, že se bude proti dalším clům bránit vlastními prostředky, v následujících dnech lze tedy očekávat odpověď Číny.

Americký prezident Donald Trump stále doufá v dosažení dohody mezi dvěma největšími ekonomikami. „Vyjádřili jsme se velmi jasně ke změnám, které je potřeba provést a dali jsme Číně několik příležitostí chovat se k nám férověji. Zatím však Čína nehodlá změnit své obchodní praktiky“, řekl Trump. Spojené státy trápí především krádeže duševního vlastnictví ze strany čínských společností a velký obchodní deficit. Podle Trumpa staví cla Spojené státy do velmi silné vyjednávací pozice. Zároveň nastínil, že další státy, které nebudou uzavírat s USA férové dohody, budou zasaženy cly. Prohlášení americký prezident zakončil vyjádřením respektu k čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a zároveň dodal, že doufá v brzké vyřešení obchodních sporů.

Dá se očekávat, že cla výrazněji zpomalí čínskou ekonomiku, jako první ovšem ucítí dopady obchodních válek američtí spotřebitelé prostřednictvím růstu cen zboží dováženého z Číny. Cla také ovlivní sekundárně americké automobilky General Motors, Ford a Fiat Chrysler, kde lze očekávat růst cen. Trump několikrát zopakoval, že účelem jeho obchodní politiky je přivést pracovní místa zpět do USA. Naposledy navrhl technologickému gigantovi společnosti Apple, aby přesunula svou výrobu do USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.