Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Spojené státy mají přerušit financování výroby vakcíny americké firmě Novavax

06.08.2021 | 15:41 0 Komentářů

Biotechnologická společnost Novavax, která získala zakázku na vývoj a výrobu vakcíny proti onemocnění covid-19 v celkové hodnotě 1,75 miliardy dolarů, by již nadále nemusela obdržet státní podporu v podobě financování výroby vakcíny, dokud nevyřeší obavy amerického regulátora.

K odhalení podrobností došlo souběžně s reportováním kvartálních výsledků. Administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa uzavřela se společností smlouvu o nákupu 110 milionů dávek proti covid-19.

I přes to, že účinnost vakcíny byla v prozatímních testech prokázána okolo 90 %, Novavax se stále trápí s množstvím vyrobených dávek. Vakcína prozatím ve Spojených státech nebyla schválena. Na povolení masového používání se stále čeká, představitelé regulátora si nejsou jisti, zda někdy vůbec ke schválení dojde.

Čtyři lidé, obeznámeni se situací, ve které se aktuálně Novavax nachází, pro deník New York Times uvedli, že firma doposud neprokázala soulad procesu výroby se standardy amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.

Společnost ve čtvrtečním prohlášení uvedla: „Vláda USA nedávno nařídila společnosti upřednostnit sladění analytických metod s metodami amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv před další výrobou a uvedla, že nebude financovat další výrobu v USA, dokud nebude panovat shoda.“

Zároveň však Novavax zmínil, že vláda pokračuje ve financování jiných aktivit, včetně klinických testů.

Akcie Novavax (NVAX) krátce po otevření newyorské burzy oslabují o 15 %.

 

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.