Pondělí 13. července. Svátek má Markéta.

Splní levné půjčky ECB svůj účel?

27.02.2012 | 21:51 0 Komentářů

Evropská centrální banka nalije do ekonomiky další stovky milionů EUR, ale ne všichni věří v úspěch tohoto kroku.

Nástroj, který si Evropská centrální banka zvolila k léčení současné krize, má zkratku LTRO. Long-term refinancing operation představuje dlouhodobou půjčku za nízký úrok, v tomto případě se jedná o tříletou půjčku evropským komerčním bankám.
Podle vzoru kvantitativního uvolňování v USA, které se pro přehlednost začalo číslovat (QE1, QE2,…), můžeme současný nástroj označit jako LTRO 2. Jeho prosincový předchůdce přinesl půjčku pro evropské banky v celkové výši 489 mld. EUR za 1% úrok. Otázkou je tedy, jaké by mohla další půjčka přinést problémy.
Ekonom ING Bank Rob Carnell uvádí pro MarketWatch, že můžeme téměř jistě po LTRO očekávat další zpevnění akciového trhu, nižší volatilitu a zúžení spreadu mezi výnosy dluhopisů problematických evropských států a německými „bundy". Dodává však, že přetrvávají obavy, zda se zvýší aktivita v úvěrové činnosti komerčních bank, která je potřebná k odvrácení krize. Dále může mít operace nezamýšlené důsledky včetně nechtěného zpevnění eura, které by snížilo konkurenceschopnost řady států eurozóny.
Václav Lavička zmínil již v pátečním vydání Hospodářských novin, že levné peníze mohou probudit inflaci a zároveň oslabit úsilí vlád o řešení palčivých rozpočtových problémů.
Dalším zajímavým faktem je, že k celé akci by pravděpodobně nedošlo, pokud by v čele ECB nestál Mario Draghi a pokud by neztratili své slovo ve výkonné radě Němci, kteří zastávali přísnou měnovou politiku.
Tak jako většina léků může mít zřejmě i LTRO vedlejší účinky. Jak moc bude Mario Draghi úspěšný při léčbě ekonomiky se ukáže až po aplikaci LTRO 2, ke které má dojít ve středu v 11:15.

Zdroj: Hospodářské Noviny, MarketWatch

Rudolf Plachý, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.