Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Španělský premiér Rajoy se dostává pod tlak

26.09.2012 | 16:31 0 Komentářů

Výnos 10letých španělských bondů dnes roste o 27 bazických bodů k 6% hranici.

Výnosy rostou po vlně špatných zpráv a nočních protestech proti úsporným opatřením. Další úsporná opatření by měla být oznámena ve čtvrtek, kdy vláda bude zveřejňovat rozpočet na rok 2013.

V Katalánsku sílí hlasy o nezávislosti hospodářsky nejdůležitějšího španělského regionu v době, kdy se celá země zmítá v krizi.

Katalánsko nyní samo potřebuje 5 mld. EUR od centrální vlády, aby mělo tento rok na splátky dluhu. Katalánci jsou přesvědčeni, že nesou nespravedlivě velký podíl na daňových příjmech Španělska, a proto se region dostal do problémů. Více než polovina Katalánců požaduje nezávislost.

Nezaměstnanost ve Španělsku dosahuje 25%. Dle dnešních dat cíl deficitu státního rozpočtu na tento rok také nebude splněn. Španělská centrální banka dnes také uvedla, že dostupná data naznačují, že hrubý domácí produkt země ve třetím kvartále nadále klesal "významným tempem".

V pátek ratingová agentura Moody´s zveřejní revizi španělského ratingu. Je možné jeho snížení na status junk bondů.

Španělský premiér se dostává pod tlak a dnes oznámil, že Španělsko vyhledá pomoc, pokud se výnosy udrží příliš dlouho vysoko.

Bailout Španělska se tak zase o něco přiblížil. Španělský index IBEX 35 dnes ztrácí 3,48 % na 7890,90 b. Euro v reakci na zprávy ze Španělska prohloubilo ztráty na dvoutýdenní minimum vůči dolaru. Momentálně EUR/USD: 1,2843 (-0,50 %).

Zdroj: Reuters, Marketwatch, Bloomberg

Lukáš Brodníček, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.