Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Špaček: Míra české inflace letos v srpnu mírně překonala očekávání

Míra české inflace letos v srpnu mírně překonala očekávání, když vzrostla na 0,1 % meziměsíčně a na 2,9 % meziročně. Trh přitom očekával meziměsíční stagnaci a růst 2,8 % meziročně. Meziroční údaj byl navíc i nad inflační prognózou ČNB, která činí 2,6 %.


Česká inflace je tak nejen nad repo sazbou ČNB (2 %) i výnosem desetiletých českých státních dluhopisů (1,25 %), ale navíc navíc blízko tříprocentní horní hranici pásma inflačního intervalu ČNB. Je tedy v zóně, kde je ČNB ochotna inflaci ještě tolerovat, i když jí už asi začíná iritovat, že navzdory všem prognózám inflace neklesá.

Za normálních okolností (rozuměj ještě loni v zimě) by tak vysoká úroveň růstu cen vedla bankovní radu ČNB ke zvýšení úrokových sazeb. Je už však téměř podzim 2019, pár týdnů před brexitem, doba všeobecně známé americko-čínské – a méně známé japonsko-korejské – obchodní války, obchodní spor mezi Evropskou unií a USA je pouze dočasně hibernován, německý průmysl se zadýchává, a tak ze zvýšení sazeb nejspíš nic nebude.

Na druhou stranu to díky dnešnímu vysokému číslu nevypadá dobře ani s případným snížením sazeb. A protože dlouhodobé úrokové sazby už se snižováním sazeb víceméně počítají, není dnešní číslo pro dluhopisové investory příliš dobrá zpráva.

Michal Špaček,
Portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.