Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Špaček: Čtvrtletní výkon české ekonomiky je mírně lepší, než naznačovala předběžná čísla

Reálný hrubý domácí produkt (HDP) České republiky v třetím čtvrtletí 2019 podle zpřesněného odhadu vzrostl o 0,4 % mezičtvrtletně a o 2,5 procenta meziročně. Čtvrtletní výkon české ekonomiky je tak po přepočtu mírně lepší, než naznačovala předběžná čísla (0,3 % čtvrletně).

Vládní výdaje rostly rychleji než spotřeba domácností. Rostly investice do nemovitostí a klesaly investice do strojů a zařízení. Ze služeb poměrně překvapivě rostly nejrychleji informační a komunikační činnosti. V průmyslu se dařilo výrobě dopravních prostředků a elektrických zařízení, špatně na tom byla výroba strojů a elektronických a optických přístrojů.
Tempo růstu se oproti předešlým pololetím sice snížilo, ale meziroční růst je znatelně vyšší než u našich sousedů platících eurem – Německa (1 %), Rakouska (1,5 %) či Slovenska (1,3 %), zatímco Polsko (3,9 %) či Maďarsko (5,0 %) stále rostou rychleji.

Navzdory pesimistickým očekáváním je tak přetrvávající solidní růst pozitivní zprávou. Pokud se ve zbylé části roku nestane nějaká katastrofa, mohla by letos vzrůst česká ekonomika o 2,5 %, což není vůbec špatné.

Michal Špaček,
Portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.