Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Špaček: ČNB nenásledovala Evropskou centrální banku (ECB) či americký Federální rezervní systém (Fed)

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala podle všeobecného očekávání trhu čtrnáctidenní repo sazbu na úrovni 2,0 %, diskontní sazbu na 1,0 % a lombardní sazbu na 3,0 %.
ČNB tak nenásledovala Evropskou centrální banku (ECB) či americký Federální rezervní systém (Fed), které v obavách ze zpomalení celosvětového obchodu své úrokové sazby snížily. ČNB patrně došla k názoru, že domácí inflační tlaky v podobě vysoké inflace, nízké nezaměstnanosti a stabilního ekonomického růstu se víceméně vyrovnají zahraničním rizikům.
Analytici i ČNB všeobecně pro letošní i příští rok očekávají stabilitu sazeb, zatímco výnosy státních dluhopisů i dlouhodobých úrokových swapů pod vlivem zahraničních úrokových sazeb počítají s jejich poklesem. Právě tlak zahraničí na pokles výnosů byl jeden z důvodů letošního poklesu dlouhodobých úrokových sazeb (včetně sazeb hypotéčních úvěrů) a pozoruhodně vysoké výkonnosti českých dluhopisů a dluhopisových fondů. ČNB tvrdí, že je nezávislá a trhy její ochotu snižovat sazby přeceňují. Federální rezervní systém i ECB argumentovaly podobně a pod tlakem trhů své sazby nakonec snížily. Uvidíme, jak dlouho vydrží odolávat ČNB.

Michal Špaček,
Portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.