Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Špaček: Celkový index nákupních manažerů (PMI) eurozóny nečekaně klesl

PMI průzkum eurozóny (bleskový odhad) – listopad 2019

Celkový index nákupních manažerů (PMI) eurozóny nečekaně klesl na 50,3 z říjnových 50,6 bodu, přičemž trh očekával naopak růst na 50,9 bodu. Očekávání překonal dílčí index nákupních manažerů ve výrobě, který vzrostl na 46,6 bodu, zatímco se očekávalo růst na 46,4 bodu. Nedařilo se však indexu manažerů ve službách, který klesl na 51,5 bodu, zatímco odhadoval růst na rovných 52,4 bodu.
Celkový optimismus nákupních manažerů se tedy sesunul zpět k šestiletému minimu, které zaznamenal letos v září.  Pohybuje se poblíž úrovní, které signalizují jen nízký či nulový růst do budoucna. Ekonomický růst eurozóny táhnou služby, i když i jejich tempo růstu klesá – a s nimi i poptávka po nových zaměstnancích. Průmysl koketuje s recesí, nové zakázky klesají. Kvůli slabé poptávce se nedají příliš zvyšovat firemní ceny, nízká by tak měla být i inflace.
Doprovodný komentář vydaný společně s výsledky průzkumu PMI se čte jako scénář katastrofického filmu. Naneštěstí to vypadá, že dosavadní problémy eurozóny pokračují i v posledním čtvrtletí. Slábnoucí optimismus nákupních manažerů eurozóny, tedy našeho největšího obchodního partnera, indikuje nižší poptávku i po českém zboží. To by mělo vést k nižšímu českému exportu i nižšímu růstu HDP, a to pro naši ekonomiku není zrovna dobrá zpráva.

Michal Špaček,
Portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.