Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Southwest Airlines nakupuje 100 letadel Boeing, opci má na dalších 155

29.03.2021 | 15:03 0 Komentářů

Americký letadlový konstruktér Boeing dodá aerolince Southwest Airlines 100 dopravních letounů typu Boeing 737 Max. Aerolinka zároveň disponuje opcí na nákup dalších 155 kusů modelů Max 7 a Max 8.

Celková hodnota dodávky sta letadel před započtením slev činí okolo 10 mld. USD. Poté, co aerolinka zvažovala vyměnit amerického konstruktéra za evropský Airbus, se rozhodla nakonec setrvat a kontrakt uzavřít s Boeingem. Kromě toho také management rozhodl změnit 70 objednávek letounů Max 8 na modely Max 7.

Uzavřením dohody potvrdila aerolinka Southwest Airlines svůj závazek pokračující modernizace letecké flotily v podobě palivově efektivních a ekologických strojů. Firma uvádí, že dohoda ji umožňuje využít případných příležitostí k růstu.

Prvních 30 letounů s motory od firmy CFM International, která je spoluvlastněna společnostmi General Electric a Safran Aircraft Engines, by měl Boeing doručit v roce 2022.

„Southwest Airlines využívá modely Boeing 737 již po téměř 50 let a tato letadla významně přispěla k našemu bezkonkurenčnímu úspěchu. Dnešní závazek k modelům 737 Max potvrzuje nejen to, jak tyto modely uznáváme, ale i naše plány nabízet tyto letouny zaměstnancům a zákazníkům v budoucích letech,“ uvedl generální ředitel Southwest Airlines Gary Kelly.

O svého klíčového zákazníka tak Boeing nepřichází. Po dvou tragických nehodách letadel byly letouny typu 737 Max po 2 roky globálně uzemněny. V případě navázaní spolupráce mezi Southwest Airlines a francouzským Airbusem by se pro Boeing jednalo o hlubokou ránu.

Akcie společnosti Boeing rostou v předburzovní fázi momentálně o 2 %. Akcie aerolinií Southwest Airlines se obchodují beze změny oproti uzavíracímu kurzu v pátek.

 

Zdroj: Bloomberg

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.