Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Souhrn dění na finančních trzích v uplynulém týdnu

07.12.2018 | 17:01 0 Komentářů

Dění na světovém trhu

Akciové trhy procházely opět vlnou výprodejů a nervózního obchodování. Ve čtvrtek evropské akciové indexy dokonce zaznamenaly propad kolem 3,5 %, což byl nejhlubší jednodenní propad od června 2016, kdy proběhlo britské referendum o Brexitu. Výprodeje neměly žádný jednotící impuls, ale šlo o celkový útěk od rizika. V USA investory znervózňoval vývoj na dluhopisových trzích a vytrácení optimismu z údajné dohody mezi USA a Čínou. K návratu nervozity pomohlo mimo jiné zatčení finanční ředitelky společnosti Huawei v Kanadě. V Evropě obavy vyvolává Brexit, když se blíží hlasování britského parlamentu o výstupní smlouvě. Dalším zdrojem nervozity bylo i složité jednání sdružení OPEC o omezení těžby v příštím roce.

Celkově americké akciové indexy ztratily kolem 3 % t/t. Evropské akciové indexy propadly kolem 3-4 % t/t a klesly na svá 2letá minima. Domácí PX index v pátek uzavřel na 1040 bodech (-2,7 % t/t).

 

Společnosti na BCPP

Jeden z mála titulů, který v Praze skončil v zelených číslech, byl Stock Spirits, který reportoval výsledky za prvních 9 měsíců tohoto roku. Společnost zároveň změnila svůj fiskální rok, který nově končí 30. září. Za fiskální rok 2018, tedy 12 měsíců do září tohoto roku, dosáhla společnost 3% růstu prodaných objemů a 9% růst tržeb. Očištěná EBITDA dosáhla 59,4 mil. EUR (+11,5 % r/r) a čistý zisk 33,2 mil. EUR (+13,8 % r/r). Výsledky potvrdily především výrazné zlepšení na polském trhu, kde společnost je schopna získávat tržní podíl. Akcie reagovaly růstem a zakončily týden výše o 5,6 % t/t na úrovni 60 Kč, což byl také nejvyšší růst v rámci akcií na pražské burze.

Naopak největší propad zaznamenaly akcie mediální společnosti CME (-6,3 % na 72,6 Kč). Společnost již poněkolikáté prodloužila termín prodeje slovinských aktiv, tentokrát do 18.1.2019, nicméně důvodem poklesu akcií je spíše propad celého technologického sektoru v zámoří, kde jsou akcie primárně obchodovány. Nedařilo se ani Erste Group (-6,1 % na 853,6 Kč), která tradičně výrazně reaguje na celkový sentiment na trzích v zahraničí.

ČEZ(-1,4 % t/t na 539,5 Kč) oznámil, že plánuje začít souběžně jednat o prodeji bulharských aktiv se společností India Power, která v tendru skončila druhá. Smlouva se společností Inercom zůstává v platnosti, přestože Inercom nesplnil odkládací podmínky (30. listopadu).

Ve středu večer byly také oznámeny čtvrtletní úpravy regionálních CECE indexů. Fakticky úpravy indexu proběhnou na konci obchodování v pátek 21. prosince a nové složení bude platit od čtvrtka 27. prosince. Z akcií na pražské burze se úpravy přímo týkají akcií Monety Money Bank a CETV, u kterých dojde k mírnému zvýšení váhy.

 

 Výhled na příští týden

Středobodem příštího týdne bude hlasování britského parlamentu o dohodě o vystoupení z EU, kterou dojednala premiérka Theresa Mayová. Britská Dolní sněmovna má hlasovat v úterý 11. prosince. Výsledek hlasování je však zcela nejistý a momentálně mírně převládá názor, že parlament dohodu neschválí. Řada konzervativních poslanců se totiž domnívá, že dohoda je pro Británii nevýhodná, jelikož ji ponechává v celní unii s EU. Za podmínek, které dohodla Theresa Mayová, bude moci Británie opustit celní unii, jen když se na tom dohodne se státy EU. Pokud parlament dohodu neschválí, může to znamenat nejen „tvrdý brexit“, který by zřejmě znamenal prudký pokles mezinárodního obchodu, ale i konec současné britské vlády. Méně pravděpodobnou variantou je odklad hlasování na pozdější datum. Dále bude pokračovat i téma obchodního vztahu USA – Čína. Zatčení finanční ředitelky firmy Huawei v Kanadě na žádost USA otřáslo důvěrou investorů, že obchodní válka může být brzy zažehnána. Rizikem pro začátek příštího týdne na finančních trzích je i výsledek jednání sdružení OPEC, které se ve čtvrtek nedokázalo dohodnout na snížení těžby. Pokud by k dohodě nedošlo ani o tomto víkendu, může to mít negativní dopad na cenu ropy a tedy i na sektor těžařů. Ve čtvrtek 13.12. bude zasedat Evropská centrální banka, avšak nečeká se od ní žádné zásadní oznámení. Program odkupu aktiv skončí v závěru tohoto roku a důležitější bude spíše očekávání na r. 2019. Celkově máme na příští týden spíše negativní výhled, a to kvůli hlasování v britském parlamentu o podobně brexitu.

Z pohledu makrodat se bude v úterý sledovat německý index situace na finančních trzích ZEW za prosinec (oček. další pokles na 55,6 b. po 58,2 b). Ve středu bude podstatná průmyslová výroba v eurozóně za říjen (oček. +0,5 % m/m po -0,3 %) a v USA spotřebitelská inflace za listopad (oček. +2,2 % r/r po 2,5 %). Nejvíce čísel přinese až pátek: v Číně to budou listopadové maloobchodní tržby (oček. +8,8 % r/r po 8,6 %) a průmyslová výroba (oček. +5,9 % r/r jako v říjnu), v USA listopadové maloobchodní tržby (oček. +0,2 % m/m po 0,8 %) a průmyslová výroba (oček. +0,3 % m/m po 0,1 %) a v Evropě indexy nákupních manažerů za eurozónu za prosinec (v průmyslu oček. 52,0 b. po 51,8 a ve službách 53,5 b. po 53,4).

 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.