Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Souhrn dění na akciových trzích v uplynulém týdnu

02.11.2018 | 16:57 0 Komentářů

Dění na světovém trhu

Na začátku uplynulého týdne pokračovalo nervózní obchodování na akciových trzích, které provázely vlny výprodejů. Ovšem od středy se situace začala stabilizovat a akciové indexy zaznamenaly mírné růsty. Za obratem nestála žádná zpráva, spíše technicky došlo k obratu a korekci předchozí přeprodanosti akciových trhů. Na závěr týdne trhům optimismus přidal i prezident Trump, který prohlásil, že měl přínosný rozhovor s čínským prezidentem, což zmírnilo obavy z vyhrocení vzájemné obchodní války. Naopak během týdne finanční trhy výrazně nereagovaly na zveřejněná makrodata v USA ani v Evropě. Americké i evropské akciové indexy zaznamenaly za celý týden růst kolem 2-3 % t/t. Domácí PX index v pátek uzavřel na 1068 bodech (+3,5 % t/t).

 

BCPP

V Čechách se pozornost upírala na čtvrteční zasedání ČNB, kde bankovní rada podle očekávání zvýšila úrokové sazby o 25 b.b. na 1,75 % (2T repo). Guvernér ČNB Jiří Rusnok pak na tiskové konferenci naznačil, že pokud výrazně neoslabí koruna, letos k dalšímu zvyšování sazeb už nemusí dojít. Trh přešel zvýšení sazeb bez výraznější reakce.

 Z korporátní sféry zveřejnila v pátek výsledky za 3Q Erste Group. Čistý zisk ve výši 454 mil. EUR překonal odhady trhu, nicméně pouze zásluhou rozpouštění opravných položek. Na provozní úrovni byly výsledky bez výraznějších překvapení. Management zároveň zvýšil výhled na celý rok, kde očekává návratnost vlastního kapitálu (ROTE) minimálně 12 % (doposud více jak 10 %), což trh také očekával a odpovídá to dosavadnímu vývoji hospodaření. I přes solidní čísla a zvýšený výhled akcie v reakci ztratily 3 %, nicméně v souhrnu celého týdne zakončily se ziskem 1,5 % na úrovni 905 Kč.

 Z dalších zpráv ještě zmiňme prodloužení termínu prodeje slovinských aktiv ze strany CME (+7,2 % t/t na 77,3 Kč) do 30. 11. 2018 a vyjádření ministryně průmyslu, podle které je možné, že vláda odloží rozhodnutí o výstavbě nového jaderného bloku, což by byla pozitivní zpráva pro ČEZ (+4,6% t/t na 549 Kč).

 Jediná akcie, která v mezitýdennním srovnání skončila v červených číslech, bylo TMR (-2 % na 755 Kč). Vývoj ceny akcií je ovlivněn velmi nízkou likviditou a tak i při absenci fundamentálních zpráv vykazuje relativně velkou volatilitu. Naopak nejvíce rostly akcie Avastu (+8,8 % t/t na 86,5 Kč), které korigovaly výprodej z předchozího týdne.

 

Výhled na příští týden

V příštím týdnu se naplno v Praze rozjede výsledková sezóna, když svá čísla zveřejní hned 3 společnosti. Ve středu zahájí Moneta, u které očekáváme zisk ve výši 1,16 mld. Kč, včetně mimořádného výnosu z prodeje nesplácených úvěrů (360 mil. Kč před zdaněním). Investory pak budou kromě samotných čísel zajímat především jakékoliv nové informace o plánované akvizici Air Banka a Home Creditu v ČR a SR.

 Ve čtvrtek přijde na řadu Komerční banka, kde očekáváme čistý zisk 3,5 mld. Kč (-2 % r/r). Úrokové výnosy by měly potvrdit rostoucí trend z předchozích kvartálů, kde se pozitivně projevuje růst úvěrového portfolia a stabilní úroková marže. Neočekáváme, že by výsledky přinesly nějaké výraznější kurzotvorné zprávy.

 A nakonec, také ve čtvrtek, zveřejní čísla za 3Q ČEZ. Čekáme tržby ve výši 43,9 mld. Kč a čistý zisk 2 mld. Kč. Investoři pak budou sledovat zejména vývoj předprodané elektřiny na další roky a to, zda management potvrdí cíle pro tento rok.

 V zahraničí bývá druhý týden v měsíci tradičně poměrně chudý na makroekonomická data. V Evropě budou ve středu zveřejněny maloobchodní tržby a v Německu průmyslová výroba za září. V zámoří se pak investoři zaměří především na čtvrteční rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách. Zvýšení se neočekává a trh tak bude sledovat, zda Fed naznačí případné zvýšení na příštím (prosincovém) zasedání. V Evropě pak bude pokračovat také výsledková sezóna.

 V úterý 6. listopadu proběhnou v USA volby do Kongresu – všichni zástupci ve Sněmovně reprezentantů a 1/3 Senátorů. Výsledek voleb mohou změnit vnitropolitickou situaci v USA, kde dosud obě komory Kongresu i prezident patří republikánům. Očekává se, že minimálně ve Sněmovně reprezentantů posílí demokraté a budou vytvářet větší politický tlak na prezidenta Trumpa v druhé polovině jeho funkčního období. 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.