Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Současná krize neohrozí výrobu etanolu druhé generace, USDA

21.01.2009 | 18:48 0 Komentářů

Etanolový průmysl letos využije k přeměně méně kukuřice než se očekávalo To je ale pravděpodobně jen dočasný jev a neohrozí vývoj přeměny etylalkoholu druhé generace z biomasy, uvedl tajemník amerického ministerstva zemědělství Ed Schafer.

Vládní odhady produkce okolo 9 miliard galonů v roce 2008 a 11 miliard galonů v letošním roce se zdají být nepřesné, uvedl Schafer. Celý sektor byl v roce 2008 hluboce zasažen fluktuací cen kukuřice a pádu cen benzínů, některé společnosti musely zastavit výrobu, jiné zbankrotovaly.

Úřad snížil odhad spotřeby kukuřice pro etanol v marketingovém roce 2008-09 hned dvakrát, o 400 mil na 3,6 miliard bušlí.

Podle USDA tyto čísla primárně odraží faktory nízkých cen ropy, benzínů a kolísajících cen kukuřice. Nepříznivá situace by se ale mohla v brzké době otočit Bez ohledu na současnost existuje velký zájem a finanční podpora pro projekty využívající technologie na přeměnu etanolu z celulózy , tedy druhé generace.

Jsem si jistý že tento průmysl bude prosperovat. Vláda již podporuje tyto výrobce zajištěním úvěrů na tyto projekty. Garance má v lednu již první projekt v Sopertonu, Ga, tato rafinerie bude přeměňovat dřevěné třísky, trávu a kukuřičný odpad na biolíh. Očekává se že podnik najede na částečný provoz do 15 měsíců a bude vyrábět 10 milionů galonů ročně.

Tato rafinerie již bude vyrábět levnější paliva než tradiční přeměnou z kukuřice. Rozpočet je ale vyšší než u stavby klasické rafinarie , bude mít ale mnohem nižší výrobní náklady. Existují i pilotní projekty na výrobu etanolu z pomerančové kůry, z kukuřičného klasu a dalších odpadových surovin.

Podle EIA dosáhla výroba etanolu v USA v roce 2007 6,5mld galonů oproti 4,855mld o rok dříve. V provozu bylo 110závodů v 21 státech s produkční kapacitou 5,493 mld galonů ročně. Dalších 76 bylo ve výstavbě s kapacitou 5,635 mld galonů ročně.

Lednový odhad Wasde očekává v roce 2008-09 pokles produkce americké kukuřice asi o 1 mld bušlí na 12,101mld bu. Přední březnový kontrakt kukuřice uzavíral v úterý na CBOT o 7 ½ centů níž na $3,83 za bušl. Tato cena je meziročně o 26% nižší.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.