Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Solidní výsledek běžného účtu za květen překvapil

Platební bilance v květnu dosáhla překvapivě přebytku 11,2 mld. korun a to přesto, že běžný účet platební bilance bývá v květnu tradičně nižší kvůli výplatě dividend. Letos si však meziročně polepšil o 12,1 mld. CZK. Za solidním výsledkem stojí především bilance zboží a služeb, která vykázala slušné kladné saldo ve výši 42,9 mld. korun. Již dřívější statistika zahraničního obchodu vydaná ČSÚ ukázala, že se navzdory vnějšímu prostředí exportérům daří, což se pozitivně odráží i v číslech platební bilance. Mírný přebytek ve výši 0,7 mld. CZK vykázala také bilance druhotných důchodů kvůli přesunu prostředků z  Evropských fondů do rozpočtu České republiky.

Naopak výplata dividend stáhla bilanci prvotních důchodů dolů. Letos v květnu bylo vyplaceno 26,3 mld. korun na dividendách, tím ale výplaty akcionářům pravděpodobně nekončí. Dividendová sezóna se projevila i na slabší koruně, která se v květnu v průměru pohybovala na 25,77 CZK/EUR.

V kumulativním vyjádření za posledních dvanáct měsíců vykazuje běžný účet platební bilance přebytek 9,5 CZK. Celkově očekáváme, že letos platební bilance vykáže o něco menší přebytek než v posledních letech.

MONIKA JUNICKE
Economist
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.