Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Sója otočila opět na pokles

01.01.1970 | 01:00 0 Komentářů

Na největší týdenní růst ceny od 17.června roku 2005 měl v tomto týdnu našlápnuto květnový futures kontrakt na sóju na burze Chicago Board of Trade, když jeho hodnota vzrostla v prvních třech dnech tohoto týdne o 10 %. Příčinou byla stávka farmářů v Argentině, která způsobila razantní snížení exportů zmíněné komodity z této země a naopak pomohla zvýšit poptávku po amerických zásobách. Důvodem stávky farmářů v Argentině jsou protesty proti vládnímu zvýšení exportní daně, čehož následkem došlo k zablokování cest sloužících k dovozu komodit do exportních přístavů a zastavení veškerých dodávek na dobu delší 15 dnů. Za období posledních 12 měsíců vzrostla hodnota nejaktivnějšího futures kontraktu na sóju o více jak 72 procent, čehož důvodem byla skutečnost, že američtí farmáři v loňském roce oseli sójou nejmenší množství akrů za více než posledních 10 let.

Důvodem následného poklesu hodnoty květnového futures kontraktu na sóju jsou pak v tomto týdnu spekulace a poslední odhady amerického ministerstva zemědělství, podle nichž dojde v letošním roce v U.S. k růstu akrové výměry pro výsev sóji.

Květnový futures kontrakt na sóju oslabil v rámci včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade o 24,75 centů na bušl a poklesem o 16,5 centů pokračuje i v rámci dnešní ranní obchodní seance, když se jeho hodnota pohybuje na úrovni 1310 centů za bušl.

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.