Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Smíšený vývoj na Wall Street

07.01.2020 | 19:44 0 Komentářů

Americké akciové indexy po včerejším znamenitém „reverzu“ trhů směrem vzhůru v návaznosti na relativní uklidnění geopolitického napětí dnes spíše přešlapují a vykazují smíšenou bilanci. Na pozadí zvýšených doporučení v rámci technologického sektoru se udržuje v kladných hodnotách Nasdaq (aktuálně +0,2%), širší index S&P500 i tradiční index se drží mírně v červených číslech.

Přesto je na trzích patrný mód „buy-the-dip“ – aneb se zakolísáním trhů jsou kupci (prozatím) připraveni v pozoru. S ohledem na setrvávání indexů v blízkosti historických maxim a možné eskalace tenzí mezi USA a Íránem je ale opatrnost na místě s vhodnou příležitostí pro revizi – jistě ziskových – portfolií. Na obzoru zůstávají i další nejistoty – blíží se skutečný den brexitu  (31. ledna) s nepoznanými konsekvencemi, příští týden též začíná výsledková sezona (14. ledna startují banky), která poměří realitu s očekáváním trhu.

V rámci dnešní seance se na pozadí růstu technologií daří v rámci S&P500 segmentu komunikačních služeb i IT (shodně +0,3%), ještě lépe si stojí těžaři základních komodit (+0,5%). Naopak nedaří se realitám (-1,2%), více než 1% ztrátu registruje i sektor energií (-1,1%), reflektující korekci u ropy (-1%) po předchozím silném růstu na pozadí tenzí na Blízkém východě.

Navzdory relativnímu geopolitickému uklidnění v růstu pokračují drahé kovy – zlato se ziskem 0,4% posiluje na nová téměř 7letá maxima (1572 USD/oz.), k růstu se vrátilo i stříbro (+1,1%) na 18,4 USD/oz. Klid je dnes na dluhopisech, doznávající pouze mírné pohyby u tržních výnosů.

Mezi individuálními korporátními pohyby mezi S&P500 společnostmi zmiňme 25% skokový růst těžaře ropy Apache (APCH) po oznámení nalezení významného ropného pole se svým partnerem, spol. Total SA, u severovýchodního pobřeží Jižní Ameriky. Po zvýšeném plošném doporučení od analytika spol. Cowen se daří i polovodičovým výrobcům v čele s Micronem (MU +6,8%). Za pozornost stojí též více než 4% růst akcií automobilky Tesla (TSLA) po slavnostním otevření své výrobní facility v Číně a optimismu hlavního protagonisty, Elona Muska, ohledně nového modelu Y, který dle jeho slov by měl být nejúspěšnější model v historii firmy. Akcie společnosti míří na nové historické maximum s tržní kapitalizací 85 mld. USD.

Na opačném konci spektra se drží těžaři ropy/plynu a k nim navázané společnosti. Nejhůře z nich si pak stojí (HAL), oslabující o více než 4%.

Index S&P 500 -0,18 % na 3240,42 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Základní materiály +0,5 % Reality -1,2 %
Komunikační služby +0,3 % Energie -1,1 %
Informační technologie +0,3 % Finanční sektor -0,6 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Apache Corp (APA) +25 % Halliburton (HAL) -4,1 %
Micron Technology (MU) +6,8 % Progressive Corp (PGR) -3,7 %
Microchip Technology (MCHP) +6,2 % TechnipFMC (FTI) -3,5 %
Western Digital Corp (WDC) +5,7 % National Oilwell Varco (NOV) -3,4 %
Akamai Technologies (AKAM) +3,3 % Baker Hughes (BKR) -3,3 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.