Pátek 18. září. Svátek má Kryštof.

Smíšený vývoj na Wall Street

04.04.2019 | 20:05 0 Komentářů

Hlavní americké akciové indexy po růstovém otevření vykazují nejednoznačný směr. Zatímco užší index Dow Jones nadále vykazuje kladnou bilanci (+0,4%), technologický Nasdaq se postupně posunul do červených čísel a nyní bezmála 0,4% ztrácí. Širší index S&P500 pak osciluje v blízkosti nuly.

V předvečer výsledkové sezony a zítřejšího sledovaného reportu z amerického trhu práce (především počet nově vytvořených pracovních míst a nezaměstnanost) je po silném růstu od začátku roku k blízkosti předchozím maximům patrná opatrnost investorů s ochotou uzamykat zisky. Sentiment ale nadále zůstává příznivý na pozadí postupného posunu jednání politických špiček USA a Číny ohledně uzavření nové obchodní dohody. Nyní probíhá 9. kolo rozhovorů, které se posunuly do finální vyjednávací fáze a můžeme brzy očekávat zpětnou vazbu z jednacích „táborů“.

Trhům dnes dopomáhají i solidní „měkká“ makrodata – týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti klesl na nejnižší úroveň od r. 1969, počet pokračujících žádostí pak klesl výrazněji než trh očekával.

V rámci sektorových změn v indexu S&P500 dnes významněji zpevňují energie (+0,8%) při růstu ceny ropy, a to především u typu Brent (+0,8%), která dnes zaznamenala dokonce obchody nad hladinou 70 USD/barel, naposledy viděné v listopadu. Děje se tak na pozadí přiškrcující se globální nabídky a předpokládanými novými sankcemi na Írán ze strany USA. Pozitivní vývoj dnes zaznamenávají i telekomunikační služby (+0,5%) či banky (+0,4%), naopak pod tlakem se ocitly především informační technologie (-0,8%), nedaří se ani zdravotnictví či realitám (-0,6%).

V čele individuálních růstů dnes figurují akcie největšího amerického producenta alkoholických nápojů Constellation Brands (STZ +5,5%) po lepších než očekávaných výsledcích, v růstu pokračují i akcie výrobce chemických produktů Dow (DOW +5%) po sérii pozitivních analytických doporučení v minulých dnech. Na opačném konci spektra dnes figuruje dodavatel integrovaných síťových bezpečnostních řešení Fortinet (FTNT), který za absence významné kurzotvorné zprávy oslabuje o více než 5%. Téměř stejnou ztrátu vykazuje i přední výrobce videoher Take-Two Interactive (TTWO -4,7%) v návaznosti na překvapivé oznámení o uvedení 3. řady hry Borderlands pouze na platformě Epic Games s 6měsíční exkluzivitou, vyřazující konkurenční platformu Steam ze hry.

Index S&P 500 -0,02 % na 2872,86 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +0,8 % Informační technologie -0,8 %
Komunikační služby +0,5 % Zdravotní péče -0,6 %
Finanční sektor +0,4 % Reality -0,6 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Constellation Brands (STZ) +5,5 % Fortinet (FTNT) -5,2 %
Dow (DOW) +5,0 % Take-Two Interactive Software (TTWO) -4,7 %
Macy’s (M) +4,8 % Intuit (INTU) -3,4 %
Harley-Davidson (HOG) +4,4 % Lamb Weston Holdings (LW) -3,4 %
Capri Holdings (CPRI) +4,1 % salesforce.com (CRM) -3,3 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.