Středa 28. října. Je Státní Svátek

Smíšený vývoj na Wall Street

29.01.2019 | 20:24 0 Komentářů

Americké akciové indexy aktuálně vykazují smíšenou bilanci, když v kladných hodnotách se drží tradiční užší index Dow Jones se ziskem 0,2%. Širší index S&P500 pak osciluje okolo včerejších zavíracích hodnot a v červeném se od otevření naopak drží technologie, když referenční index Nasdaq odepisuje přes 0,6% v předvečer výsledkové „smrště“ v těchto dnech (Apple (AAPL), eBay (EBAY) dnes po závěru trhu, zítra Facebook (FB), Tesla (TSLA), PayPal (PYPL), Qualcomm (QCOM) či ve čtvrtek Amazon (AMZN).

Právě tradiční index Dow Jones dnes těží z příznivého povýsledkového vývoje konglomerátu 3M (MMM +1,6%), do zelených čísel se po kvartálním reportu postupně  propracoval i farmaceutický gigant Pfizer (PFE) posilující o 2,7%, když investoři po spíše nepřesvědčivých číslech reflektují závěry z následného konferenčního hovoru, ve kterém management vyjádřil fokus spíše na malé akvizice a potvrdil záměr nadále udržovat progresivní dividendovou politiku (v posledních 5 letech vždy byla navýšena celoroční dividenda o 8c/a). Po včerejším výrazném propadu se dnes vzpamatovává výrobce těžké techniky Caterpillar (CAT +2,1%).

Vedle výsledkové sezony je též pozornost upřena na nadcházející jednání čelních představitelů Číny se špičkami USA ohledně (urovnání) obchodních vztahů. Dočkáme se pozitivního katalyzátoru, tedy dohody / odbourání cel, na tomto poli? Trh také sleduje probíhající jednání a hlasování o upraveném plánu odchodu Británie z EU z dílny premiérky Mayové při předpokladu dalšího zamítnutí.

Zajímavý vývoj probíhá na ropě, která zpevňuje o 2,4% na 53,2 USD/b poté, co administrativa USA v podstatě zakázala export ropy z Venezuely do USA po uvalení sankcí na státní ropnou společnost PDVSA. Černé zlato se tak rychle přibližuje předchozím lokálním maximům. Na cestě vzhůru pokračují i drahé kovy, když zlato i stříbro atakují 6měsíční maxima a pozitivně působí i na těžaře, kteří dominují dnešním růstům, podporující sektor základních materiálů se ziskem 1% v rámci S&P500. Při růstu ceny ropy i zemního plynu se daří též energiím (+0,6%), nejlepší výkonnost pak zaznamenávají průmyslové společnosti (+1,1%). Nejhorší pak firmy z IT sektoru a segmentu komunikačních služeb (-0,9%).

Čtvrtletní reporty pak hrají prim u pohybů jednotlivých společností – na růstové straně se drží známý výrobce tiskáren Xerox (XRX +11%) či výrobce displejů pro mobilní telefony Corning (GLW +10%) po silných kvartálních číslech. Zklamání naopak přišlo u výrobce léčiv Allergan (AGN -7%) či producenta motorek Harley-Davidson (HOG -6,6%). Včerejší povýsledkový propad nadále umocňuje výrobce grafických karet NVIDIA (NVDA -4,6%).

Index S&P 500 -0,1 % na 2641,1 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Průmysl +1,1 % Komunikační služby -0,9 %
Základní materiály +1 % Informační technologie -0,9 %
Energie +0,6 % Zbytná spotřeba -0,7 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Xerox Corp (XRX) +11 % Allergan (AGN) -7,1 %
Corning (GLW) +10 % Harley-Davidson (HOG) -6,6 %
Dover Corp (DOV) +8,3 % Twitter (TWTR) -4,6 %
Whirlpool Corp (WHR) +7,7 % NVIDIA Corp (NVDA) -4,6 %
TransDigm Group (TDG) +7,1 % Advanced Micro Devices (AMD) -4,4 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.