Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Skupina Maersk se rozdělí na dvě části

22.09.2016 | 13:42 0 Komentářů

Logisticko energetická skupina A.P. Moller–Maersk pod kterou patří největší kontejnerový přepravce, Maersk Line, projde strukturálními změnami.

Většina aktivit skupiny Maersk je navázaných na globální námořní přepravu, zhruba 20 % pak na těžařský sektor, zejména podmořskou ropu. Ani jeden z těchto oborů nemá v posledních letech zrovna na růžích ustláno. Námořní přepravu trápí přebytek kapacit a zpomalující mezinárodní obchod. Ropné trhy zažívají převis nabídky, který nutí společnosti uzavírat zejména nákladné vrty (jako právě oceánské). A konzervovat vybavení – plošiny či lodě za miliardy dolarů.

Skupina Maersk, jakožto významný globální hráč, který na současné situaci má také svůj podíl (viz. nákup obřích lodí Triple-E) však zatím odolává bez zásadních problémů.

Akcie skupiny Maersk kotovaná na kodaňské burze (MAERSKB, zeleně), cena ropy (WTI, bíle). Dole korelace.

Skupina se pod novým vedením (CEO Andersen byl propuštěn v červnu) chystá na rozdělení aktivit do dvou více separovaných celků, těžařského a přepravního. Dříve se objevila kritika ohledně příliš sevřené struktury, limitující růst jednotlivých částí. Dle banky Goldman Sachs tak dojde k navýšení hodnoty pro akcionáře, růstu a výnosnosti.

Zdroj: Bloomberg

Filip Tvrdek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.