Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Situace na US akciových trzích ze dne 9.5.2008

09.05.2008 | 00:00 0 Komentářů

Čtvrteční obchodování na Wall Street se podařilo dotáhnout do zdárného pozitivního konce, když hlavní akciové indexy již vystoupaly do vyšších hodnot, ovšem byly bržděny ve svém rozletu především bezprecedentním nárůstem ceny ropy na NYMEX na nový rekord 124,73 USD za barel.
Současně se objevují obavy z důsledků takto vysokých cen ropy s dopadem do celé US ekonomiky, když sice ropa přináší firmám vysoké zisky, nicméně při takto nastavených kursech ropy jsou doprovodné a související náklady s těžbou, transportem a dalšími operacemi tak nákladné, že cenu ropy do jisté míry smazávají. Také dopad do dalších sektorů ekonomiky pracujících se zpracovanou ropu a jejími deriváty je zcela objektivní a bude třeba kalkulovat s promítnutím do cen výrobků z této komodity. Pokud si uvědomíme i současný stav zemědělských komodit, které rovněž nebezpečně rostou a zakládají tak na další problémy v ekonomikách, není takováto situace nijak příznivá a může znovu přinést na akciové trhy některé problematické stavy.
Dobrou zprávou byly včera výsledky prodejů za duben 08 malo a velkoobchodních řetězců, když firmy Wal-Mart, Costco Wholesale, BJ´s Wholesale Club a Kohl´s reportovaly lepší než očekávané prodejní bilance.
Indikátor Initial Claims včera také poklesl o 18 tis. požadavků na celkovou hodnotu 365 tis.

Hlavní akciové indexy US trhů tak jsou před posledním obchodním dnem týdne nastaveny takto:
Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na úrovni 12866,80 bodů (+52,50 bodů, resp. +0,41%) s tím, že skupina TOP 3 obsahuje tituly Chevron (CVX), Alcoa (AA) a DuPont (DD), naopak sestava FLOP 3 má složení AIG, Coca-Cola (KO) a JP Morgan (JPM).
Technologicky orientovaný index Nasdaq Composite se zastavil na hodnotě 2451,24 bodů (+12,75 bodů, resp. +0,52%).
Širší index Standard and Poor´s 500 se nachází na niveau 1397,68 bodů (+5,11 bodů, resp. +0,37%).

Hlavním důvodem proč akciové trhy nejdou nahoru výše (neboť sentiment není špatný) je zcela zřejmý: vysoké ceny ropy a přetrvávající podmínky na kreditních trzích.

Na komoditních trzích se kromě ceny ropy rovněž vyskytuje položka zlata, která zaznamenala kurs 885 USD za trojskou unci.
Na forexových trzích se cross rates EUR/USD pohybují na hladině 1,5452 a poměr JPY/USD je na 103,32.

Velice špatné hospodářské výsledky vykázala po after hours největší pojišťovna světa AIG k dyž za 1.Q. 08 vykázala ztrátu -7,81 mld USD (oproti zisku 4,13 mld USD před rokem) a další writedowns v objemu 15 mld USD. Na základě toho pak ratingové agentury Standard and Poor´s a Fitch Ratings přistoupily ke snížení ratingu. Navíc AIG potřebuje do bilance nový kapitál za 15 mld USD.

Bank of England a ECB na svých jednáních ponechaly stavy úrokových sazeb nezměněny.

Asijské akciové trhy: Nikkei 225 -2,06%, HangSeng -1,7% a Shanghai Comp. -1,19%.

CAPITAL PARTNERS a.s.
Ing. J.Stoulil

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.