Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Situace na US akciových trzích ze dne 7.5.2008

07.05.2008 | 00:00 0 Komentářů

Při úterním tradingu na Wall Street došlo nejprve k poklesu hlavních akciových indexů v důsledku špatných zpráv z finančního sektoru (např. Fannie Mae, UBS), dále na komoditních trzích NYMEX došlo k dalšímu nárůstu ceny ropy na novou rekordní hodnotu 122,73 USD za barel.
Posléze znovu trhy a investoři prokázali určitou slušnou dávku rezistence a odvahy překonat negativní zprávy a v závěrečné fázi obchodního dne byl zaznamenán obrat indexů do plusových teritorií. Určité vyjasnění přinesla konference firmy Fannie Mae, kde investoři byli seznámeni se situací firmy. V bilanci je zahrnuta ztráta 2,1 mld USD, dojde k rekapitalizaci firmy a budou sníženy dividendové požitky vůči akcionářům.
Dále se na trhu objevily určité zprávy o možnosti znovuobnovení rozhovorů mezi firmami Yahoo a Microsoft o již oznámeném převzetí a již několikrát zrušeném. Reakce byla pozitivní, Yahoo posílilo o 5,5% a Microsoft o více než 2%.
Ve špatné situaci se rovněž nachází největší švýcarská banka UBS, které vykázala za 1.Q.08 ztrátu 11 mld USD, bude propuštěno 5500 lidí a firma se dohodla s korporací BlackRock (BLK) o odkupu rizikových hypotéčních aktiv v objemu 15 mld USD.

Před středečním obchodováním se tedy hlavní US akciové indexy nacházejí na těchto bodových stavech:
Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na úrovni 13020,80 bodů (+51,30 bodů, resp. +0,40%) s tím, že skupina akcií TOP 3 obsahuje tituly Disney (DIS), Alcoa (AA) a Chevron (CVX), naopak složení FLOP 3 je Wal-Mart (WMT), McDonald´s (MCD) a Johnson and Johnson (JNJ).
Technologický index Nasdaq Composite se zastavil na hladině 2483,31 bodů (+19,19 bodů, resp. +0,78%).
Širší index Standard and Poor´s 500 se nachází na hodnotě 1418,26 bodů (+10,77 bodů, resp. +0,77%).

Kromě nového rekordu ceny ropy se na komoditních trzích zlato dostalo na kurs 878,60 USD za trojskou unci, ze zemědělských komodit na CBOT posilovala kukuřice a sója, pšenice lehce stagnovala a na NYBOT rostla cena cukru.

V pondělí večer vystoupil chairman FED Bernanke s varováním, že další zabavování domů a bytů z důvodu nesplácených hypoték může dále poškodit US ekonomiku. Vyjádřil se v tom smyslu, že pokles cen nemovitostí a delikvence hypoték (nesplácení úvěrů) může vytvořit spirálový efekt na dalších trzích a ovlivnit i ekonomiku.

Hospodářské výsledky lze dnes čekat např. od firem British American Tobacco, Chesapeake, Credit Agricole, Goodrich Petroleum, Total, InterContinental Hotels, L-1 Identity Solutions, News Corp., Puma, Skanska.

Z makroekonomických údajů lze uvést tyto položky: Productivity

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.