Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Situace na US akciových trzích ze dne 14.5.2008

14.05.2008 | 00:00 0 Komentářů

Úterní obchodování na Wall Street dopadlo spíše ve smíšeném duchu, když se zejména ve finanční sektoru objevily některé náznaky přetrvávání problémů z kreditní krize a subprime položek v portfoliích finančních subjektů. Jednalo se například o firmy Aliance and Leicester (britská banka), belgická Fortis a francouzská Credit Agricole.
Dalším faktorem s vlivem na trhy, bylo vystoupení šéfa FED B. Bernankeho, který popsal stav finančních trhů jako situaci daleko od normálních podmínek.
Stejně tak zapůsobilo snížení odhadů zisků u některých brokerů, včetně Merrill Lynch, tudíž celý finanční sektor se ocitl opět pod pochybnostmi o svém stavu a také pod prodejním tlakem.
Naopak technologický sektor v podobě indexu Nasdaq Composite posílil v návaznosti na zprávy CNBC o nákupu signifikantního balíku akcií firmy Yahoo (YHOO) od miliardáře C. Icahna.
Byly vyhlášeny Retail Sales, které byly lepší než očekávání, i když ve vztahu ke spotřebiteli zůstává napjatá situace. Negativní záležitosti, které musí spotřebitel řešit jsou ceny benzínu, ceny domů a bytů, podmínky na trhu práce a dostupnost kreditů, nicméně pokud maloobchodní prodeje zaznamenaly solidní hodnoty, ukazuje to na určitou resistenci US spotřebitele vůči těmto informacím.

Hlavní US akciové indexy skončily tedy následovně:
Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na úrovni 12832,20 bodů (-44,10 bodů, resp. -0,34%) s tím, že sestava TOP 3 obsahuje tituly ABM, Honeywell (HON) a AIG, naopak složení FLOP 3 je Hewlett-Packard (HPQ), JP Morgan (JPM) a Wal-Mart (WMT).
Technologický sektor skončil lehce v plusu a index Nasdaq Composite na hodnotě 2495,12 bodů (+6,63 bodů, resp. +0,27%).
Širší index Standard and Poor´s 500 se nachází na hladině 1403,04 bodů (-0,54 bodů), takže de facto beze změny.

Dá se říci, že trhy zřejmě dosáhly svého pomyslného dna někdy v polovině března 08 v souvislosti s vyřešením kolapsu Bear Stearns (BSC) a od té doby se trhy pohnuly o cca 10% výše a tak je určité období na částečné vyřešení vybírání zisků.

Své vystoupení měla i presidentka San Francisco FED J. Yellen, která řekla, že mírně oslabily obavy o inflaci a ceny pravděpodobně dosáhly vrcholu a měly by v příštích měsících klesat.

Na komoditních trzích se ropa znovu probudila a atakovala hranici 127 USD za barel, nyní stojí 125,74 USD za barel. Zlato je na ceně 867,20 USD za trojskou unci.

Na forexových trzích jsou cross rates EUR/USD na hranici 1,5451 a poměr JPY/USD je na hranici 104,82.

Dnešní makroukazatele budou obsahovat tyto položky: inflační CPI za duben 08 s číslem 0,3% (Core CPI má být 0,2%) a pravidelné zásoby ropy ke dni 10.5.08.

Asijské akciové trhy: Nikkei 225 +1,18%, HangSeng -1,4% a Shanghai Comp. +2,6%.

CAPITAL PARTNERS a.s.
Ing. J. Stoulil

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.