Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Situace na US akciových trzích ze dne 14.3.2008

14.03.2008 | 00:00 0 Komentářů

Počáteční průběh tradingu na Wall Street při čtvrtečním obchodním dni znovu vykazoval známky oslabení trhů, když vlastní otevření trhů se odehrálo v poměrně výraznějších minusech a index DJIA se nacházel v korekčním pásmu až kolem -230 bodů. Hlavní starosti na trhu působila situace v bondovém fondu Carlyle Capital, který je napojen na známou private-equity firmu a má velké problémy s pokrytím margin calls na portfoliu s cennými papíry zajištěnými residenčními hypotékami. Protistranami tohoto fondu jsou takové firmy jako Citigroup, JP Morgan, Bank of America, Bear Stearns, BNP Paribas, Credit Suisse Group, Deutsche Bank a UBS.
Rovněž na komoditních trzích to opět vřelo, když ropa dosáhla nového rekordu nad hranici 111 USD za barel (nyní stojí 109,79 USD za barel) a rovněž zlato se stále drží nad důležitou hranicí 1000 USD a to konkrétně 1003,50 USD za trojskou unci.
Zásadní změnu do směru trhů přinesl report Standard and Poor´s Ratings, který informoval o tom, že write-downs v důsledku subprime finanční krize mohou dosáhnout částky 285 mld USD, což je více než původně firma očekávala (265 mld USD). Ovšem hlavní bylo oznámení, že tzv. konec write-downs je na dohled v případě velkých finančních firem, čili firma věří v brzký konec vypořádání těchto problematických položek v bilancích finančních institucí.

Hlavní US akciové indexy reagovaly změnou a postupně se dostaly až do těchto plusových závěrů:
Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na úrovni 12145,74 bodů (+35,50 bodů, resp. +0,29%).
Technologicky založený index Nasdaq Composite se zastavil na hladině 2263,61 bodů (+19,74 bodů, resp. +0,88%).
Širší index Standard and Poor´s 500 se nachází na niveau 1315,48 bodů (+6,71 bodů, resp. +0,57%).
Zobchodované objemy na burzách byly následující: na NYSE se zobchodovalo 1,8 mld kusů akcií a na Nasdaq to bylo 1,1 mld kusů akcií.

Na scéně se také objevil US Treasury Secretary Paulson se svým programem silnějšího státního dozoru nad hypotéčními bankami a brokery a nabádal banky, aby své dividendové požitky více používaly na posílení kapitálové vybavenosti.

Horší než očekávané byly výsledky Retail Sales, kdy namísto předpokladu +0,1% vyšel údaj s číslem -0,6%, což tedy opět naznačuje nižší spotřebitelské výdaje s dopadem na ekonomiku.

Dnešní makroukazatele budou obsahovat tyto položky: inflační spotřebitelský indikátor CPI za únor 08 s očekáváním 0,3% (Core CPI se čeká 0,2%) a Michigan Sentiment

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.