Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Situace na US akciových trzích ze dne 12.5.2008

12.05.2008 | 00:00 0 Komentářů

Na poslední obchodní den v minulém týdnu a jeho průběh mělo vliv několik faktorů, ovšem ten nejzásadnější vyšel z komoditních trhů, kde cena ropy trhala jeden rekord za druhým a maximum bylo 126,25 USD za barel.
Vzhledem k tomu, že sezóna reportů hospodářských výsledků se blíží ke konci, nelze postupně očekávat z korporátní sféry příliš kursotvorných impulsů. Doposud hospodářské bilance zveřejnilo 422 firem z indexu Standard and Poor´s 500, přičemž průměrný pokles ziskových položek firem činí -17,4% oproti stejnému období minulého roku podle firmy Thomson Financial. Samozřejmě, že na tomto negativním výsledku má zásadní podíl propad zisků finančních firem (writedowns z titulu špatných půjček na domy a byty).
Další průběh akciových trhů bude zřejmě ovlivněn posilujícími obavami ze spotřebitelské poptávky, kde zákazníci kupují jen to nejpotřebnější (vysoké náklady na dopravy, znatelný růst zemědělských produktů apod.) v návaznosti na rostoucí ceny energií a potravin.

Hlavní akciové US indexy se tedy nacházejí před novým obchodním týdnem na těchto stavech:
Blue chips index Dow Jonesd Industrial Average je na hladině 12745,90 bodů (-120,90 bodů, resp. -0,94%) s tím, že týdenní výkonnost indexu činí -2,4%. V týdnu se neslavně svými HV představila největší pojišťovna světa AIG s podstatnou ztrátou v bilanci.
Technologický index Nasdaq Composite se zastavil na úrovni 2445,52 bodů (-5,72 bodů, resp. -0,23%) s týdenním poklesem -1,3%.
Širší index Standard and Poor´s 500 se nachází na hodnotě 1388,28 bodů (-9,40 bodů, resp. -0,67%) a za týden ztratil index -1,8%.

Z korporátní sféry vyšla informace o warning profit firmy Federal Express (FDX) v důsledku zvýšených dopravních nákladů na spedici z titulu ceny ropy.

Hospodářské výsledky firem, které se již dostávají do závěrečné fáze, měly de facto dvě podoby. Jednak se jednalo o bilance firem s mezinárodní aktivitou (tedy zahraničními příjmy ve vztahu ke kursu dolaru), např. Intel, Deere a Catterpilar se solidními čísly a naopak finanční firmy (včetně GE a její finanční divize) s působností na území USA táhly výsledky firem směrem dolů do minusu. Tento týden lze zmínit HV těchto firem: dnes Sprint Nextel, MBIA, XM Satelite Radio, Standard Pacific, úterý

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.