Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Situace Irska nadále ovlivňuje trhy

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Evropské akcie v úvodu týdne oslabily. Trh zahajoval obchodování s tím, že irská vláda požádala přes víkend EU a MMF o pomoc a trh nabral počáteční zisky. První dojmy z výsledku víkendového jednání se však rychle vytratily a trh začal být skeptický, že tato opatření skutečně urovnají dluhovou krizi periferií eurozóny. Poté co irský premiér Brian Cowen oficiálně požádal o pomoc vystoupila Strana zelených z koalice a požaduje předčasné volby. Irský premiér nyní přislíbil, že svolá volby jakmile bude schválen rozpočet na příští rok. Hlavní otázkou je zda bude irská vláda schopná odhlasovat rozpočet a jestli závazek který dala irská vláda MMF a EU bude po volbách stále platit. Swapy úvěrového selhání, výnosy a široké rozpětí mezi kotovanými nákupními a prodejními kurzy dluhopisů periferií eurozóny signalizují obavy o rozšíření problémů do některých dalších zemí. Dluhopisy Portugalska i Španělska toho byly včera jasným důkazem. Na situaci reagovaly nejvíce akcie bankovního sektoru, které během pondělní seance utrpěly největší propady.
Podobně tomu bylo i na amerických burzách. Hlavní indexy lehce korigovaly a zejména klesající bankovní tituly udržovaly trhy v nejistotě.
K dluhové krizi se dnes přidává vyhrocené napětí mezi Severní a Jižní Koreou a investoři se budou soustředit i na dnešní data o HDP a prodejích stávajících domů ve Spojených státech.
Michal Doležal, Commerzbank

Zdroj: Commerzbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.