Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Silný start do nového týdne v zámoří

26.11.2018 | 20:17 0 Komentářů

Americké akciové trhy v pondělní seanci vykazují tučné zisky, když hlavní indexy posilují o více než 1% v čele s technologickým Nasdaqem, který si připisuje 1,5% a částečně tak eliminují silné ztráty z předchozího týdne.

Trhům svědčí pozitivní zprávy o maloobchodních prodejích během Dne díkuvzdání, černého pátku a navazujícího víkendu, které dle odhadu spol. Adobe Analytics meziročně vzrostly u internetových prodejů o silných 25%, v kamenných prodejnách pak meziročně stagnovaly, resp. mírně poklesly. Dneškem 5denní nákupní horečka vrcholí v podobě tzv. „Cyber Monday“.

K zvednutí investorské nálady přispěl i pozitivní vývoj v Evropě – italský kabinet naznačil možné ústupky ohledně rozpočtového deficitu pro příští rok, aby se Itálie vyhnula možným sankcím ze strany EU. Optimismus byl současně podpořen víkendovým schválením brexitové dohody na úrovni Evropská Unie vs. Velká Británie. Británii ale brzy čeká těžší zkouška, a to prosazení smlouvy v tamním parlamentu.

Po předchozím silném propadu prochází růstovou korekcí ropa, která posiluje o 2,4% na 51,6 USD/b, zemní plyn naopak ztrácí 1,4% s posunem na 4,25 USD/mmbtu. Mírně oslabují též drahé kovy, stejně tak dluhopisy napříč splatnostmi – výnos referenčního 10letého vládního bondu roste na 3,07% z pátečních 3,05%.

Všechny S&P500 odvětvové indexy se nachází v nezáporném teritoriu. Nejlépe si stojí segment zbytných statků (+2%), jimž sekundují banky (v souhrnu +1,9%) a informační technologie (+1,7%). Nicméně za pozornost jistě stojí pokračující zaostávání technologické těžké váhy Apple (AAPL +0,5%), která se krátce dostala i do záporných hodnot a na pozici světové jedničky dle tržní kapitalizace byla krátce vystřídána softwarovým (nyní spíše cloudovým) hegemonem Microsoft (MSFT +3,1%). Applu se nadále nedaří v návaznosti na nedávné zprávy o snížení produkce nové řady iPhonů.

V čele růstu dnes figuruje prodejce statků každodenní spotřeby Newell Brands (NWL +8,8%), a to pravděpodobně díky jmenování nového CFO Ch. Petersona, který dříve působil na pozici COO u Revlonu,  v rámci naplňování podnikového zrychleného transformačního plánu. Nejhůře si naopak stojí výrobce polévek Campbell Soup (CPB -3,8%). Investoři patrně nelibě nesou jmenování 2 nových členů představenstva, hájící zájmy aktivistického investora D. Loeba skrze spravující hedge fond Third Point, který drží v Campbell Soup 7% podíl.

Index S&P 500 +1,2 % na 2664,26 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Zbytná spotřeba +2 % Nezbytná spotřeba 0 %
Finanční sektor +1,9 % Reality +0,1 %
Informační technologie +1,7 % Utility +0,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Newell Brands (NWL) +8,8 % Campbell Soup (CPB) -3,8 %
Wynn Resorts (WYNN) +6,3 % United Continental Holdings (UAL) -2,5 %
L Brands (LB) +6,1 % Cabot Oil & Gas Corp (COG) -2,2 %
Twitter (TWTR) +5,3 % Chipotle Mexican Grill (CMG) -1,8 %
SCANA Corp (SCG) +5,1 % Hess Corp (HES) -1,6 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.