Středa 20. října. Svátek má Vendelín.

Shell prodává největší ropné pole v USA za 9,5 mld. USD, většina částky poputuje akcionářům

21.09.2021 | 16:29 0 Komentářů

Ropná společnost Royal Dutch Shell oznámila, že za 9,5 miliardy dolarů (206 miliard Kč) prodá aktivity na břidlicovém nalezišti v Permské pánvi, které je největší ropným polem v USA. Novým nabyvatelem se stane rival ConocoPhillips. Tři čtvrtiny částky společnost navrátí akcionářům, primárně ve formě zpětných odkupů akcií, zbylá čtvrtina bude využita na snížení dluhu.

Za celkový prodej aktiv v americké Permské pánvi obdrží Shell 9,5 mld. USD. Celkem 7 mld. USD z této částky bude navráceno akcionářům, analytici čekají primárně formu zpětného odkupu akcií, 2,5 mld. USD společnost využije ke snížení jejího dluhu.

Ropný velikán Royal Dutch Shell před dvěma měsíci navýšil dividendu o 40 % a spustil 2miliardový program zpětného odkupu akcií. Po temném roce ovlivněném pandemií tak opět usiluje o investorskou důvěru.

Shell v prohlášení uvedl, že dohoda zahrnuje prodej 225 tisíc akrů půdy, na kterých se vyprodukuje 175 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně. ConocoPhillips uvedla, že v příštím roce očekává produkci okolo 200 tisíc barelů za den.

Akcie Shell třídy A se obchodují také v Německu pod tickerem R6C, na BCPP pod tickerem BAARDSA a americkém trhu OTC pod tickerem RYDAF. Nebo jako ADR v USA pod tickerem RDS A a v Německu pod tickerem R6C1.

Akcie Shell třídy B se obchodují také v Německu pod tickerem R6C3 a na americkém trhu OTC pod tickerem RYDBF. Nebo jako ADR v USA pod tickerem RDS-B a v Německu pod tickerem R6C2.

 

Zdroj: Bloomberg, Financial Times

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.