Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Setkání ministra financí USA a čínského více-prezidenta

07.04.2010 | 12:16 0 Komentářů

Americký ministr financí Timothy Geithner se ve čtvrtek setká s čínským více-prezidentem pro ekonomické otázky – Wang Qishan, aby diskutovaly o hodnotě čínské měny. Geithner dorazí do Pekingu po dvou dnech strávených v Indii. Obě strany se usilovně snažily o to, aby se mohly setkat tváří v tvář a dostaly tak možnost vyjednat uvolnění čínského kurzu vůči dolaru.

Podle vládního ekonoma by Čína mohla umožnit určitou denní fluktuaci svého kurzu vůči dolaru a ponechat volný průběh jejímu zhodnocování. Fluktuace Yuanu byla zastavena v červenci 2008 s příchodem celosvětové krize a z důvodu zajištění si stálého exportu. Nyní se čínský Yuan pohybuje na 6.8 za dolar.

Americký ministr financí byl opakovaně nucen, aby ve své pololetní měnové zprávě uvedl, že Čínská lidová demokratická republika platí za měnového manipulátora. K tomuto kroku však Geithner ještě nepřistoupil a zprávu postupovanou Kongresu USA k 15. dubnu dodá až po této lhůtě v závislosti na tom, jak dopadnou jednání s čínskou protistranou.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.