Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Sentiment českého průmyslu se v září již nezhoršil, ale zůstává stále slabý

Český index nákupních manažerů ve výrobě zůstal na srpnové úrovni 44,9 bodů. Sentiment českých průmyslníků se přestal zhoršovat a stabilizoval se nicméně na velmi nízké úrovni z doby před globální finanční krizí. Bohužel je již 10. měsíc pod úrovní 50 bodů, což stále odpovídá poklesu průmyslové výroby.

PMI ve výrobě
                 Aktuální                Předchozí        RB        Trh
v bodech        44,9                44,9                44,3        43,7

Zdroj: Raiffeisenbank, IHS Markit, Bloomberg

Současné úrovni indexu nákupních manažerů by odpovídal jednociferný pokles české průmyslové produkce. Ta zatím setrvalejšímu poklesu odolává. Zasloužilo se o to zahájení výroby nových modelů aut. Jak dlouho vzhledem ke klesající globální poptávce ale růst výroby automobilového sektoru, než se nasytí neuspokojená poptávka, je ve hvězdách. Vzhledem k očekávánému poklesu globální ekonomiky předpokládáme, že už v průběhu příštího roku.

Ačkoliv současné nízké hodnoty indexu PMI možná až příliš zohledňují rizika a nejistoty, které průmysl tíží, konkrétně neřízený brexit, obchodní války D.Trumpha či riziko konfliktu na Blízkém východě, detaily z průzkumu mezi manažery ale mnoho důvodů k optimismu nadávají. Podmínky v průmyslu, objem výroby i zakázek sice klesá dle průzkumu pomaleji, ale firmy škrtají volná pracovní místa tempem, který  vyvolává vzpomínky na propad ekonomiky na konci roku 2009.

Ekonomice dochází dech a to je třeba zohlednit v prognózách. Ostatní sektory ekonomiky včetně stavebnictví a služeb rostou, díky stále silné spotřebě domácností a vlády, ale vnější podmínky už dusí český exportně orientovaný průmysl.

Proto očekáváme, že česká ekonomika postupně v nadcházejících čtvrtletích zpomalí a průměrný růst v roce 2020 dosáhne pouze 2 %. Průmysl se díky výrobě nových modelů na chvíli odpojí od slábnoucího průmyslu v Evropě, ale v průběhu příštího roku také sklouzne ke slabému růstu pod 1 %.  Pokud však dojde k realizaci výše zmíněných hrozeb, může být výsledek ještě horší.

Autor: Helena Horská, hlavní ekonomka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.