Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Sektorová rotace na amerických trzích zařadila zpátečku, technologie v popředí

15.11.2016 | 19:30 0 Komentářů

Přední zámořské indexy vykazují smíšenou bilanci, nicméně v opačném gardu než v předchozích (povolebních dnech), když užší index DJIA ztrácí 0,2% a naopak technologický Nasdaq zpevňuje o 0,6%. Příznivý den zaznamenávají i defenzivní dividendové sektory – ulitity v rámci indexu S&P500 zpevňují bezmála o 2%, telekomunikace pak připisují 1,4%. Naopak miláček Wall Streetu uplynulých dnů – finanční sektor – dnes dominuje poklesům (-0,9%).

Na trzích je tak patrná „vyčerpanost“ sektorové rotace, kdy investoři po zvolení D.Trumpa hekticky akumulovali bankovní emise na pozadí prudkého růstu výnosů a společnosti potenciálně participující na možném fiskálním stimulu  (př. stavební  či průmyslové firmy), zatímco dividendové tituly se ocitly pod tlakem podobně jako technologie, kde hlavní jména (Facebook (FB +1,8%), Google (GOOG / GOOGL +3,1%), Apple (AAPL +1%)) od začátku listopadu do včerejšího dne registrovaly ztráty mezi 6 – 12% a posunuly se do pásma krátkodobé přeprodanosti. Dnešní korektivní pohyb směrem vzhůru tak nemusí být poslední.

Mezi vítězi dnes figuruje i energetický sektor (+2,1%) při prudkém růstu ceny ropy o téměř 5% přes hladinu 45 USD/b. vymazávající ztráty předchozích tří seancí na pozadí snah zemí OPEC o dosažení dohody o snížení produkce na blížícím se zasedání 30.11.. Mírné zisky si připisují i drahé kovy.

Diskutovaná fiskální expanze po nástupu Trumpa do úřadu a dnes zveřejněné US maloobchodní tržby nad očekávání posunuly prosincové zvýšení úrokových sazeb do „pásma jistoty“, když tento krok je dle aktuálních dat očekáván s 94% pravděpodobností. Odvrácení tohoto rozhodnutí je tak možné snad jen po katastrofálních číslech z trhu práce (2.prosince) nebo na základě neočekávaného externího šoku.

Index S&P 500 +0,32 % na 2171,23 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +2,1 % Finanční sektor -0,9 %
Utility +1,8 % Reality -0,7 %
Telekomunikace +1,4 % Průmysl -0,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Advance Auto Parts (AAP) +15 % Bed Bath & Beyond (BBBY) -4,2 %
Chesapeake Energy Corp (CHK) +12 % Apartment Investment & Management (AIV) -4,1 %
Murphy Oil Corp (MUR) +7,1 % Perrigo (PRGO) -3,6 %
Apache Corp (APA) +7,0 % Allergan (AGN) -3,3 %
Centene Corp (CNC) +6,6 % Discovery Communications (DISCA) -3,3 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.