Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

Sektor služeb v Británii se ocitá v krizi

04.01.2013 | 11:35 0 Komentářů

Britský sektor služeb se podle Indexu nákupních manažerů (PMI) propadl poprvé za 2 roky a naznačil možnost, že se britská ekonomika ocitla v kontrakci v posledním kvartále 2012.
PMI index v sektoru služeb se v lednu propadl na 48,9 bodu a jde o nejnižší hodnotu od dubna 2009. Společnost Markits, která analyzuje PMI index, oznámila, že dnešní výsledek v kombinaci s výrobním a stavebním PMI indexem tohoto týdne značí zpomalení ekonomiky o 0,2 procenta v posledních třech měsících.
Zpráva o možném zhoršení stavu HDP přišla 3 měsíce poté, co se Británie dostala z druhé ekonomické recese od roku 2009 a zcela tak degradovala politiku kancléře národní banky George Osborna. Zpráva také zvyšuje šance na další přistoupení k umělým stimulům ekonomiky ze strany britské centrální banky (Bank of England).
PMI index služeb dnes poprvé od června 2011 klesl pod hodnotu 50, která tvoří pomyslnou hranici mezi růstem a kontrakcí. Analytici situaci vysvětlují špatným počasím, které Británii sužovalo celý prosinec. Agentura Markit navíc předpověděla, že v nejbližších měsících neočekává výrazné zlepšení v sektoru služeb.

Britská libra silně oslabuje proti americkému dolaru. Propad lze vysvětlit i z technického hlediska vytvořením reverzní svíce na denním grafu, která se objevila ve středu. Od té doby pokračuje masivní výprodej a nejbližším supportem je momentálně cena 1,6000.


 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.