Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Šéf rumunské divize ČEZu potvrdil proces prodeje tamních aktiv, rozhodovat bude cena

17.02.2020 | 16:48 0 Komentářů

Šéf rumunské divize ČEZu Ondřej Šafář dnes na konferenci v Bukurešti potvrdil pokračování procesu prodeje rumunských aktiv a zdůraznil, že pokud ČEZu nebude nabídnuta adekvátní cena, tak k divestici nemusí dojít. V podstatě se tak naplňují dřívější vyjádření managementu společnosti, že ČEZ není pod tlakem a nemusí prodávat tamní aktiva za každou cenu. Rumunská aktiva ČEZu jsou v hledáčku investorů. Již během loňského podzimu ČEZ naznačil, že více než dvacet firem projevilo zájem, následně měl být koncem roku 2019 počet uchazečů zúžen.

Výše uvedené nadále indikuje, že ČEZ by mohl získat za rumunská aktiva slušnou cenu. Rumunská aktiva generují do EBITDA zhruba 3 mld. Kč ročně, za rok 2019 pak konkrétně očekáváme, zejména vlivem zlepšené výkonnosti tamních větrných parků, provozní ziskovost ve výši 3,3 mld. Kč. V loňském roce ČEZ prodával bulharská aktiva za cca 7x násobek EBITDA (prodej byl však nakonec pozastaven). U rumunských aktiv bychom stále očekávali vyšší násobky, konkrétně 8 – 9x, když ve srovnání s Bulharskem přeci jen hodnotíme rumunské regulatorní prostředí jako stabilnější, pro investory může být navíc zajímavý 600megawattový větrný park. Nadále tak předpokládáme potenciální cenu za veškerá rumunská aktiva v rozmezí 25 – 30 mld. Kč, přičemž by nás nepřekvapila cena na horní hraně intervalu. To by byl výrazný příspěvek do cash flow společnosti a tedy potenciální polštář pro eventuální výplatu mimořádné dividendy.

Podání závazných nabídek je očekáváno ve 2Q 2020 a vypořádání prodeje ČEZ plánuje během prvního pololetí roku 2021. Vedle možné divestice rumunských aktiv jako celku by nadále měla platit i varianta, že ČEZ bude prodávat po částech, a to v případě, že zájemci budou podávat nabídky jen na některá aktiva.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.