Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Šéf newyorského Fedu J. Williams upozorňuje na problém klesajících inflačních očekávání

22.02.2019 | 17:25 0 Komentářů

Šéf newyorského Fedu J. Williams upozorňuje na problém klesajících inflačních očekávání a opět akcentuje důležitost debaty ohledně vhodnosti současného měnově – politického režimu.

John Williams – prezident newyorského Fedu a člen FOMC; Zdroj: centralbanking.com

Jeden z nejdůležitějších tvůrců měnové politiky ve Spojených státech – prezident newyorského Fedu John Williams – hovořil v pátek o problému klesajících inflačních očekávání. Williams se obává, že inflační očekávání se mohly v posledních letech výrazně snížit v návaznosti na soustavné podstřelování inflačního cíle ze strany americké centrální banky. „Máme určité obavy ohledně poklesu dlouhodobých inflačních očekávání v posledních letech“ řekl Williams v pátek v New Yorku. „Problém poklesu inflačních očekávání vytváří prostor pro debatu ohledně přehodnocování současného dominantního režimu cílování inflace“ připomněl opětovně Williams, který je z řad centrálních bankéřů jedním z hlavních dlouhodobě upozorňujících (stejně tak např. také Bullar ze St. Louis Fedu) na problém při uvolňovanání měnových podmínek v situaci nižší rovnovážné úrokové sazby a otevírá tak debatu o alternatiních režimech měnové politiky. Williams se již několikrát nechal slyšet, že je zastáncem růrzných variant velmi se podobajících cílování cenové hladiny (přestřelování cíle v době kladných úrokových sazeb, average inflation targeting apod…).

Fed letos čeká formální posuzování současného měnově – politického uspořádání, což Williams v pátek v New Yorku velmi kvitoval.

 

Zdroj: Bloomberg

 

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.