Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Šéf ČEZ Beneš: Jsme konzervativnější než konkurence, proto jsme v zisku

10.02.2017 | 08:50 0 Komentářů

Generální ředitel ČEZu Daniel Beneš dnes poskytl rozhovor pro LN. Vyloučil mimo jiné případné akvizice v oblasti Balkánu.

Daniel Beneš v dnešních Lidových novinách hovořil o současné složité roli polostátního ČEZu, na který jsou kladeny rozsáhlé nároky, společenské, politické nebo týkající se rozvoje národní energetické koncepce a dalšího směřování výroby energie v ČR. Do toho přichází tlak akcionářů na výplatu dividend.

Šéf ČEZu nezmínil konkrétní cestu, kterou by se společnost měla ubírat v následujících letech. Nejde podle něj říci zdali je správná cesta dělení (jako u RWE, E.ON), či jiná. Společnost se v následujícím období bude také potýkat s novou vlnou regulace, s tzv. zimním balíčkem Evropské komise. Obecně jsou podle Beneše roky 2017 a 2018 z hlediska čísel pro ČEZ jedněmi z nejhorších, ceny silové elektřiny jsou na dně. Společnost však prodávala energii na roky dopředu, čímž se zajistila a udržela ziskovost, na rozdíl od konkurence.

Dle Beneše by bylo „neférové“ tvrdit, že dividenda bude v následujících letech stejná jako v minulých obdobích. Období pak srovnává  s rokem 2004, kdy byly ceny elektřiny na podobné úrovni a společnost vyplatila násobně nižší obnos. Spekulacím o výši se však vyhýbá.

Z hlediska dalších akvizic se ČEZ věnuje spíše domácímu trhu a oblasti decentrální energetiky, popř. „bezpečným“ sousedním zemím jako je Německo. Další akvizice na Balkánu Beneš vyloučil.

Filip Tvrdek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.