Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

SED – Paulson věří v dolar a sílu ekonomiky

19.06.2008 | 12:12 0 Komentářů

Americký ministr financí Henry Paulson ve středu zopakoval důvěru že USA podniknou vhodné kroky ke zlepšení domácí hospodářské situace v prostředí probíhající bytové a úvěrové krize a dodal že hodnota dolaru bude nakonec reflektovat zdravost celkové americké ekonomiky.

V jeho projevu po skončení strategického americko-čínského ekonomického dialogu (SED) Paulson řekl že USA stále hrají klíčovou roli na globálním trhu a to by se mělo odrazit na hodnotě dolaru. Strategický ekonomický dialog mezi USA a Čínou tento týden se mimo jiné zabýval i oslabujícím dolarem, Čínské protějšky velmi znepokojuje slabý dolar což je obrat od předchozích schůzek SED během kterých Spojené Státy obvykle nutily Čínu aby uvolnila devizový kurz juanu. Americká strana vyjádřila porozumění a pochopení pro zvyšující se tempo ocenění juanu ačkoli tempo je stále velmi pomalé. Od poslední revalvace v létě 2005 juan vůči dolaru posílil o 20%.

USA tento týden rovněž žádaly Čínu aby uvolnila kontrolu nad energetickými trhy což čínští představitelé z krátkodobého pohledu zcela vyloučili. Paulson uvedl že čínské úsilí dotovat ceny energií brání trhu vhodně fungovat. Současně ale bagatelizoval myšlenku že čínská cenová energetická politika je faktor vysokých cen ropy v USA, podle jeho názoru je ve hře více faktorů.
Dominantním faktorem je vysoká poptávka a nedostatečná nabídka.

USA jsou prý stále pro Čínu jakýmsi učitelem pro další rozvoj a vyspělý trh finančních služeb nicméně Paulson uznal že hypoteční krize znamená

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.