Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Schválí evropské úřady fúzi EADS a BAE Systems?

18.09.2012 | 14:25 0 Komentářů

Plánovaná fúze dvou evropských zbrojařských gigantů EADS (EAD) a BAE Systems se dle očekávání dostala pod drobnohled evropských regulačních úřadů.

Ty mají obavy především z plánovaného udělení speciálních zlatých akcií pro Německo, Francii a Velkou Británii, které by podle nich mohlo negativně narušit konkurenci a volný pohyb v kapitálu v zemích EU.

Ačkoliv evropské zákony vydávání zlatých akcií, na které se vážou speciální rozhodovací práva, povoluje, Evropská Komise se k nim staví spíše odmítavě. Právní odborníci počítají s možností, že společnosti by v rámci fúze mohly nabídnout určité ústupky výměnou za souhlas Komise.

Zlaté akcie jsou v transakci obsaženy zejména proto, aby tři státy získaly možnost zabránit cizím investorům získat více než 15 % rozhodovací podíl. Krok je obhajován zejména bezpečnostními důvody. Podobné regule jsou již zavedeny ve stanovách BAE Systems, kde zahraniční investor nemůže získat více než 15 % podíl. Zrušení těchto stanov by musel odsouhlasit britský parlament.

Akcie EAD dnes rostou o 0,06 % na 25,89 EUR.

Zdroj: Reuters

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.