Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Schlazeni globální euforie oslabilo korunu

Česká koruna dnes oslabila o 0,2 % na 25,60 CZK/EUR. Zhruba stejně ztrácel i polský zlotý. Forintu se oslabování dnes vyhnulo, ovšem maďarská měna v průběhu listopadu klesla na hodnotě citelně více než český či polský protějšek. Dnešní oslabování měn ve střední Evropě bylo odrazem poklesu euforie na globálních trzích, kdy akciové trhy po předešlých nárůstech zamířily dolů. Zveřejnění údajů o platební bilanci, která v září přebytkem 7,7 mld. CZK překonala odhady, nemělo na korunu významný vliv.

Průmysl eurozóny v září drobným nárůstem překonal odhady, ale stále zůstává oslaben. Za celé třetí čtvrtletí klesl průmysl eurozóny o 0,9 % q/q poté, co ve druhém klesl o 0,6 %. Hlavním viníkem poklesu je Německo a jeho automobilový průmysl. Rostoucí poměr nových objednávek a zásob dává nyní slušnou naději na snížení poklesu evropského průmyslu v dalších měsících.

Inflace v USA v říjnu mírně zrychlila na 1,8 % y/y. Nicméně jádrová složka naopak zpomalila na 2,3 % vlivem nižších cen bydlení. Šéf amerického Fedu Powell v projevu před Kongresem označil nastavení měnové politiky jako adekvátní a vyzdvihl přetrvávající rizika v zahraničním obchodě. Finanční trh na jeho slova významněji nereagoval.

V ČR bude zítra zveřejněn předběžný výsledek HDP za třetí čtvrtletí. Čekáme zpomalení mezikvartálního tempa na 0,4 % z předchozího růstu 0,7 %. Hlavním tahounem růstu bude spotřeba domácností. U investic do fixního kapitálu naopak po poklesech v první polovině roku vidíme šanci na malý nárůst, neboť ekonomická situace se vyvíjela lépe, než se mnohé firmy obávaly. HDP bude zveřejněno i v sousedním Polsku a Maďarsku.

Velkou pozornost zítra získá odhad vývoje HDP v Německu. Pokud bude naplněno očekávání trhu s poklesem 0,1 % q/q, pak bude potvrzena recese, ačkoliv je jasné, že takové hodnocení je v tuto chvíli opravdu na hraně a naráží na přesnost měření HDP jako takové. Z makroekonomického hlediska je důležité, že německá ekonomika je výrazně pod svým potenciálem.

Michal Brožka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.