Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Saúdská Arábie zvažuje větší omezení nabídky

05.01.2009 | 12:36 0 Komentářů

Největší světový ropný producent a exportér Saúdská Arábie uvedl že je od nového roku připraven razantně omezit dodávky a snížit výstup pod dohodnuté kvóty kartelu OPEC v úsilí podpořit kolabující ceny černého zlata na ropném trhu. V prosinci dosahoval výstup královsví okolo 8,2 milionů barelů denně v reakci na pokles cen ropy pod $40 za barel. To je ale hluboko pod férovou cenou $75 za barel kterou požaduje saúdskoarabský král Abdullah.

Top producent OPEC naposledy zvedl produkci na 9,7 milionů b/d počátkem srpna na poté co cena ropy vylétla na nové historické maximum $147 aby vyslyšel volání OECD a pomohl snížit ceny.

Finanční krize a následná recese největších ekonomik OECD způsobily obrat na trhu a volný pád ceny surovin včetně ropy. Saúdové od září omezili těžbu už pětkrát a další ostré změny lze čekat v únoru. SA se netají tím že chce ceny vyšší. Ministr ropného púrůmyslu al-Naimi uvel že bude držet současné nízké kvóty. Vyšší než doporučené omezení na straně nabídky hlásí i ostatní producenti Lybie, Alžír nebo Angola.

OPEC bude od ledna pumpovat o 2,2 mil b/d méně, o tomto snížení se dohodl s ostatními členskými státy kartelu 19.prosince. V září souhlasil s omezením nabídky o 2,0 mil b/d. Organizace se obává propadu cen ve 2Q09 v období kdy spotřeba na severní polokouli obvykle po zimním období slábne. Podle prosincového odhadu Petrologistics klesala nabídka devítky OPEC ještě před řádnou schůzkou kartelu o pouhých 400 tis b/d a urychlovala kolaps cen na ropném trhu.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.