Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Saudská Arábie údajně sníží produkci ropy, pokud Írán nebude produkci zvyšovat

23.09.2016 | 16:13 0 Komentářů

Agentura Reuters dnes zveřejnila spekulaci o návrhu Saudské Arábie, že sníží produkci ropy, pokud Írán přistoupí k dohodě o zmrazení produkční úrovně. Tento týden ve Vídni bylo neformální jednání některých členů kartelu OPEC a příští týden se bude neformálně jednat na energetické konferenci v Alžírsku 26.-28. září (více o šancích úspěchu dohody zde).

Pokud by Írán souhlasil s návrhem Saudské Arábie, tak by se jednalo o posun v saudské strategii udržení tržního podílu, která byla zavedena v roce 2014. Analytici jsou nadále k dohodě skeptičtí, nicméně je zde vidět posun alespoň v rétorice Saudské Arábie, která se dříve jasně vyjadřovala, že může nadále zvyšovat produkci, pokud bude i Írán zvyšovat.

Podle Financial Times se jedná o několik možných variant. Například o průměrnou produkci v první polovině roku, v 1Q nebo leden případně srpen.

V případě, že by OPEC nesnížil produkci ropy, tak obchodníci s ropou a analytici varují, že na trhu je nadále přebytek a zásoby se zvyšují. Podle Citigroup může mít ropa WTI problém s udržením ceny 40 dolarů, pokud OPEC nebude jednat. Problémem je rostoucí nabídka ropy z Libye a Nigérie, kde byly útoky na ropný průmysl.

Následující obrázek ukazuje objem zvýšení produkce ze zemí Rusko, Nigérie a Libye. Jedná se o meziměsíční srovnání se ze srpna do září. Nabídka se má zvýšit o více než 800 tisíc barelů denně, což může hrát roli i v zářijové schůzce členů OPEC a Ruska.

Podle nedávného průzkumu agentury Bloomberg 21 z 23 analytiků očekává, že OPEC se 28. září nedohodne.

Následující graf ukazuje dnešní vývoj cen ropy WTI. Před 12. hodinou agentura Reuters oznámila potenciální návrh Saudské Arábie.

Zdroj: Bloomberg, Financial Times, Reuters

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.