Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Saudská Arábie se dohodla s nečlenskými zeměmi OPEC na snížení produkce ropy

12.12.2016 | 12:08 0 Komentářů

Cena ropy po víkendu vzrostla o více než 5 % a technicky překonala více než roční technickou rezistenci 51-52 dolarů za barel. Po otevření evropských trhů se cena ropy nadále drží u úrovně 54 dolarů, což byla rezistence začátkem roku 2015. Optimismus na trhu je výrazně pozitivní díky dohodě Saudské Arábie s nečlenskými zeměmi OPEC včetně Ruska o snížení produkce ropy.

K dohodě se připojily i země s marginální produkcí jako Brunej nebo Guinea v Africe. Řada plánovaného snížení produkce bude realizována bez ohledu na dohodu (například Mexiko). Na druhé straně v případě Nigérie, Libye a americké ropy z břidlic lze očekávat, že může dojít v příštím roce k růstu produkce. Proč ceny ropy nadále rostou, když snížení produkce bylo oznámeno koncem listopadu? Saudská Arábie přislíbila, že sníží produkci více, než původně uváděla. Druhým důvodem je to, že část trhu byla nadále skeptická vůči dohodě OPEC a Ruska. Rovněž mnoho spekulantů obchoduje ropu na základě technické analýzy a po prolomení rezistentní úrovně došlo k přeskupování pozic.

V následujících měsících je vhodné sledovat, zda plán na snížení produkce bude realizován. OPEC má dlouhou historii podvádění a Rusko a Saudská Arábie těží na rekordních maximech. Pokud by ale OPEC a ostatní země dodržely dohodu, tak v roce 2017 by trh mohl zaznamenat první deficit globálních zásob po třech letech.

V případě malých ropných firem v USA lze podle některých analytiků očekávat rychlou reakci zvýšením těžby.

Následující graf ukazuje vývoj počtu aktivních ropných vrtů v USA (černá) a cenu ropy WTI (zelená). Změna počtu vrtů reaguje se zpožděním na změnu cen ropy. Vzhledem k rostoucímu počtu vrtů před oznámením snížení produkce kartelem OPEC lze očekávat, že počet vrtů bude nadále růst i v příštích měsících.

Druhý graf ukazuje srovnání forwardových křivek ropy WTI. Modrá – minulý měsíc, žlutá – 12. prosince a zelená – 5. prosince.

Tvar křivky se nadále zplošťuje a část je už v relativně významném backwardation (kontrakty s pozdější splatností jsou lacinější než předešlé). To indikuje výraznější hedging ropných firem (více zde).

Třetí graf ukazuje vývoj krátkých pozic producentů podle úřadu CFTC. Pozice jsou na rekordních maximech, což je rovněž indikací hedgingu ropných producentů.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, CFTC, EIA

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.