Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Saudská Arábie očekává růst cen ropy a zároveň zvyšuje její produkci

08.04.2015 | 11:52 0 Komentářů

Největší exportér ropy v kartelu OPEC Saudská Arábie zvýšil produkci ropy v březnu na nejvyšší úroveň za posledních 12 let. Saudský ministr Ali al-Naimi včera oznámil, že očekává stabilizaci ceny ropy kvůli růstu poptávky.

Saudská Arábie jako klíčový člen OPECu loni koncem listopadu prosazoval zachování kvót na úrovni 30 mb/d. V březnu SA těžila 10,3 mb/d a podle slov Naimiho se produkce bude pohybovat kolem 10 mb/d. Naimi rovněž řekl, že OPEC nesníží produkci ropy bez spolupráce producentů ropy mimo kartel. Rusko kupříkladu těží ropu blízko rekordních úrovní v postsovětské éře a v USA se těží díky ropě z břidlic nejvíce od roku 1972.

Americký úřad pro energetické informace (EIA) včera zveřejnil odhad produkce ropy na rok 2015 na úrovni 9,23 mb/d. Rusko těžilo 10,71 mb/d v březnu včetně ropných kondenzátů.

Kartel OPEC bude mít příští jednání v červnu. Červen ostatně bude zajímavý měsíc i kvůli jednání o finální podobě dohody o íránském jaderném programu.

Saudská Arábie snížila diskont pro dodávky ropy asijským zákazníkům, což lze interpretovat jako signál rostoucí poptávky po ropě v této oblasti. Na druhé straně na asijském trhu je stále větší konkurence kvůli dodávkám z Latinské Ameriky, Afriky a Ruska. Největší spotřebitel po USA na světě je Čína podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Poptávka po ropě roste i v USA, když končí období oprav a údržby amerických rafinérií. Nejnižší objem zpracované ropy podle EIA byl koncem února, přičemž od začátku března objem roste s rostoucím využití rafinérské kapacity. Podle Goldman Sachs by zásoby surové ropy v USA měly dosáhnout maxima v dubnu, a poté by zásoby měly klesat. Podle GS lze očekávat krátkodobý růst cen ropy, nicméně cena ropy by měla zůstat několik měsíců nízká, aby se dosáhlo stabilního snížení produkce ropy z břidlic.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.