Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Saudská Arábie kvůli postoji Íránu údajně vyhrožovala zvýšením produkce ropy

04.11.2016 | 15:38 0 Komentářů

Historická rivalita mezi Saudskou Arábií a Íránem je opět středem pozornosti na ropném trhu. Podle agentury Reuters na jednání expertů kartelu OPEC minulý týden delegát Saudské Arábie vyhrožoval, že země zvýší produkci ropy v případě, že Írán neomezí produkci. V současné době obě země vedou proxy (zástupnou) válku v Sýrii a Jemenu. Cena ropy v posledních dnech velice snadno prolamuje klíčové supportní technické úrovně, jak ukazuje následující graf.

Napětí se nicméně snížilo, když Saudská Arábie před měsícem souhlasila se snížením vlastní produkce, zatímco souhlasila s mírným zvýšením íránské produkce. To vedlo k výraznému růstu cen ropy z přibližně 45 dolarů nad 50 dolarů za barel. S rostoucí skepsí ohledně dohody kartelu OPEC se cena ropy snížila na dnešních 44 dolarů a výhled prozatím není vůbec pozitivní.

Produkce ropy Saudské Arábie by se podle anonymního zdroje mohla zvýšit na 11-12 mil. barelů denně. Od roku 2014 země zvýšila produkci ropy na 10,5-10,7 mil. barelů denně, což přispělo ke zvýšení přebytku ropy na trhu.

Koncem září se kartel OPEC dohodl o předběžné dohodě o snížení produkce ropy ze srpnových úrovní. Začátkem října jsme informovali o rizicích této dohody 3. října (více zde), které se prozatím naplňují. „Riziko není jen potenciální porušování dohody, ale na konkrétních detailech se OPEC bude muset dohodnout koncem listopadu, což není vůbec jisté. Nakonec se v listopadu trh může dozvědět, že žádná dohoda na snížení produkce nebude.“

Hrozba o zvýšení produkce ropy údajně překvapila i samotné spojence Saudské Arábie. Někteří zmínili, že se jim zdá, že by Saudská Arábie mohla mít zájem, aby jednání OPEC koncem listopadu skončilo fiaskem.

Saúdové delegátům z Íránu oznámili, že by Írán měl omezit produkci ropy na úrovni 3,66 mb/d. Podle sekundárních zdrojů OPEC Írán v září těžil 3,85 mb/d. Problém je ale v tom, že Írán chce dosáhnout tržního podílu 12,7 % ze všech zemí OPEC, což implikuje produkci 4,2 mb/d. Protirgument Íránu spočíval v tom, že Saudská Arábie od roku 2014 zvýšila produkci o 1 mb/d a nyní požaduje po ostatních zemích, aby produkci snížily.

Techničtí experti zemí OPEC se opět sejdou 25. listopadu a oficiální jednání ministrů zemí OPEC je naplánováno na 30. listopadu.

Řada delegátů je ohledně dohody nadále optimistická a doufají, že se kartel dohodne.

Zdroj: Reuters

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.