Neděle 20. září. Svátek má Oleg.

Saúdská Arábie a Rusko dnes budou jednat ohledně snížení těžby ropy

09.04.2020 | 09:27 0 Komentářů

Po divokých cenových válkách spolu Saudská Arábie a Rusko opět zasednou k jednomu stolu. Spojené státy se jednání pravděpodobně nezúčastní, a tak bude zajímavé sledovat, na jakém dalším postupu se tyto dvě velmoci dnes dohodnou.

Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC) a Rusko se dnes setkají, aby spolu vyjednávali ohledně rekordního snížení těžby ropy. Doposud snížení zabraňovala rivalita mezi Saúdskou Arábii a Ruskem a k tomu odmítavý přístup Spojených států připojit se k jednání.

S uzemněním letadel během současné situace, menším používáním osobních automobilů a nižší ekonomickou aktivitou, poklesla poptávka po ropě asi o 30 %. Ceny ropy tak spadly pod produkční náklady některý těžařů, včetně těch ve Spojených státech těžící břidlicovou ropu.

Donald Trump v minulém týdnu uvedl, že dohoda, kterou zprostředkoval se Saúdskou Arábii a Ruskem může vést k snížení těžby ropy až o 10–15 mil. barelů denně.

Saúdové a Rusko, kteří se po propadu cen nedokázali dohodnout na jednotné akci, již naznačili, že jejich dohoda ohledně snížení těžby bude záviset na ochotě Spojených států a dalších členů (OPEC+) přisednout k jednomu stolu. 

Trump prozatím ochotu k vyjednávání neprojevuje a dnešní setkání pravděpodobně proběhne bez účasti Spojených států.

Zdroj: Reuters

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.