Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Saudi Aramco jedná o nákupu podílu čínské rafinérie CNPC

06.10.2015 | 12:02 0 Komentářů

Saudská ropná společnost Saudi Aramco jedná o nákupu podílu v čínské rafinérii China National Petroleum Corp (CNPC) včetně aktiv maloobchodu. Akvizicí by Saudská Arábie mohla prodávat více ropy do Číny.

Hodnota transakce by mohla být 1-1,5 mld. dolarů, nicméně konečné rozhodnutí o ocenění, aktivech a podílu se může změnit.

Pro Čínu je prodej aktiv výhodný z hlediska zajištění stabilních dodávek ropy, aby se uspokojila stále rostoucí čínská poptávka po ropě.

CNPC provozuje v Číně 26 rafinérií a petrochemii.

S rostoucí konkurencí na ropném trhu se Saudi Aramco konkurovat nákupem rafinérií, ve kterých může prosadit nákup ropy právě ze Saudské Arábie.

Pro agenturu Reuters se obě společnosti nevyjádřily a zdroje jsou anonymní, protože jednání je neveřejné. Podle těchto zdrojů mělo jednání začít před pěti měsíci. Saudi Aramco si najala jako poradce banku Deutsche Bank, zatímco CNPC banku HSBC a Citic Securities.

Saudi Aramco diverzifikuje svůj ropný byznys i pomocí technologicky náročnější výroby chemikálií. V březnu si společnost půjčila 10 mld. dolarů u 27 finančních institucí, čímž může financovat i nedávno oznámený nový společný podnik s německou chemičkou Lanxess.

Zdroj: Reuters

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.