Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Sanofi ukončila spolupráci se společností MannKind

06.01.2016 | 10:06 0 Komentářů

Společnost MannKind, která je známá především díky vývoji léku Afrezza, včera oznámila ukončení spolupráce s francouzskou farmaceutickou společností Sanofi.

Sanofi byla partnerem společnosti pro vývoj a distribuci výše zmíněného léku od srpna 2014, 7 týdnů po té, co lék získal povolení v USA. Tehdy za tato práva Sanofi zaplatila 150 mil. USD a zavázala se investovat dalších 775 mil. USD, pokud další vývoj a prodeje léku dosáhnou stanovených cílů. Tyto cíle se společnosti MannKind plnit příliš nedařilo, když za první 3 kvartály roku 2015 dosáhly tržby léku pouhých 17,1 mil. USD.

Dle představitelů společnosti MannKind, plánuje Sanofi úplné ukončení spolupráce v horizontu nadcházejících 3-6 měsíců. Afrezza tedy nejpozději do 4. června měla spadat pouze pod MannKind. Ten bude dále zvažovat další postup. Jako nejpravděpodobnější scénář se v současné chvíli jeví částečné nebo úplné odprodání práv k léku jiné společností.

Produkt Afrezza představuje neinvazní řešení pro pacienty s cukrovkou. Namísto podávání inzulinu prostřednictvím injekcí se přípravek inhaluje podobným způsobem jako například léky na astma. Farmaceutickým společnostem se zatím nedaří úspěšně implementovat tento způsob léčby, s podobným produktem (Exubera) již před lety přišel farmaceutický gigant Pfizer, který lék nakonec stáhl z trhu v roce 2007.

Sanofi se v současnosti poohlíží po jiných alternativách, které by mohly nahradit klesající prodeje insulinu Lantus. V listopadu 2015 společnost zveřejnila spolupráci se společností Lexicon Pharmaceuticals na léku Sotagliflozin. Francouzský gigant rovněž zaplatil za vývoj 3 experimentálních léků na léčbu cukrovky 400 mil. EUR jihokorejské firmě Hanmi Pharmaceutical.

Akcie společnosti MannKind (MNKD) reagovaly na zprávu o ukončení spolupráce ze strany strategického partnera propadem o 48,4 %, přičemž další 2,9 % titul ztrácel v poobchodní fázi, kdy se obchodoval za 0,73 USD.

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal

Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.