Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Šance na růst sazeb ČNB dle Marka Mory klesá

Česká koruna dnes dopoledne oslabila zhruba o deset haléřů k úrovním poblíž EUR/CZK 25,65. Úrokové sazby na korunovém trhu mírně klesaly. Důvodem byl  poněkud překvapivý komentář člena bankovní rady Marka Mory. Připomeňme, že Marek Mora společně s Vojtěchem Bendou na minulém zasedání hlasovali ve prospěch zvýšených úrokových sazeb. V rozhovoru pro Bloomberg Mora uvedl, že s novými informacemi pravděpodobnost, že bude  příští měsíc hlasovat pro zvýšení úrokových sazeb oproti září klesla. Stabilita úrokových sazeb mu prý aktuálně připadá, jako nejpravděpodobnější výsledek.

Argument pro změnu postoje je celkem pochopitelný a tím je zhoršené vnější prostředí. V tom však nevidíme mnoho nového a taková změna postoje je poněkud překvapivá.  V každém případě nás poslední komunikace utvrzuje v očekávání, že úrokové sazby ČNB na příštím zasedání zůstanou beze změny.

Zítra nám o aktuálním vývoji české ekonomiky napoví  zveřejnění vývoje indexů ekonomické důvěry za říjen.

Spotřebitelská důvěra v eurozóně klesla v říjnu pod odhady. Zítra o vývoji evropské ekonomiky napoví  indexy nákupních manažerů. Po předchozích propadech analytici SG i medián trhu indikují mírné zlepšení pro Německo i celou eurozónu, ovšem stále v pásmu kontrakce výrobního sektoru.

Michal Brožka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.