Neděle 05. prosince. Svátek má Jitka.

Samsung postaví v Texasu továrnu na čipy za 17 mld. USD

24.11.2021 | 11:57 0 Komentářů

Největší jihokorejská společnost a 3. největší světový konglomerát podle tržeb Samsung v Texasu zainvestuje 17 mld. USD na výstavbu továrny na polovodičové čipy a podpoří tak Bidenův cíl na zajištění výroby nejmodernějších čipů důležitých pro bezpečnost, obranu a technologie.

Společnost Samsung představila plány na výstavbu závodu na polovodičové čipy za 17 mld. USD, který zajistí více než 2000 nových pracovních míst a rozšíří pozici jihokorejského giganta v Texasu a posílí tak roli důležitého dodavatele v celosvětovém výrobním dodavatelském řetězci. Výstavba nového závodu je naplánována na první polovinu roku 2022 a výroba na druhou polovinu roku 2024.

Globální nedostatek čipů v letošním roce odhalil nerovnováhu v průmyslu a přiměl vlády od Bruselu po Tokyo, aby se obrátily na společnosti TSMC a Samsung, které vyrábějí nejmodernější čipy na světě pro zákazníky jako Apple a Nvidia.

„Zvyšování domácí výroby polovodičových čipů je klíčové pro naši národní a ekonomickou bezpečnost,“ uvedla americká ministryně obchodu Gina Raimondo ve svém úterním prohlášení. Představitelé Bílého domu rovněž uvedli, že tuto investici vítají a v prohlášení zmínili, že pomůže „chránit naše dodavatelské řetězce“ a podpoří tak domácí výrobu.

Guvernér Texasu Greg Abott uvedl, že „elektrárna bude mít dopad na celý svět.“ Samsung se tak připojil k TSMC, co se týče významných investic v USA a podpořil tak cíl Bidenovy administrativy, kterým je zajištění bezpečnosti a ochrany výroby nejmodernějších čipů, důležitých pro obranu, bezpečnost a technologie.

„Nová továrna Samsungu pomůže snížit odstup od TSMC na úrovni výrobních možností tím, že bude mít továrnu na území svých zákazníků,“tvrdí Kim Sunwoo, analytik společnosti Meritz Securities. „Vzhledem k tomu, že USA prioritizuje lokální výrobu čipů, tak společnost Samsung bude schopná obdržet různé výhody“ dodal.

Akcie Samsung se dají pod tickerem SSUN obchodovat na německé Xetře, kde rostou o 0,31 %.

Zdroj: Bloomberg

Marek Pokorný, Fio banka, a.s.

Marek Pokorný, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.