Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

S&P500 – jak hodně se bude historie opakovat?

10.02.2012 | 13:10 0 Komentářů

Kolega Pavel Hadroušek ve včerejším článku podrobněji rozebíral aktuální situaci včetně nejdůležitějších faktorů, které momentálně ovlivňují dění na akciových trzích. Důvody zmiňované v článku vyznívají krátkodobě silně negativně a lze očekávat po výrazném růstu z úvodu roku korekci. S touto tezí souhlasím, trhy by si rozhodně určitý oddechový čas vzít měli.

Přestože nejsem technický analytik, zkusil jsem se ale podívat na aktuální situaci čistě jen podle grafu. Ve vývoje amerického indexu S&P500 za poslední zhruba dva roky lze totiž najít řadu opakujících se prvků. Pokud by se měla historie opakovat, korekce by byla spíše mírného rozsahu a následně by nás čekal další silný růst. Pojďme ale postupně.

Z grafu je patrné, že index SPX dosáhl na konci dubna 2010 svého lokálního maxima lehce nad úrovní 1200 bodů. Z těchto úrovní následoval výrazný propad, který navíc umocnil květnový „Flash Crash". V následujícím období procházel trh extrémní volatilitou, když se index s přestřely pohyboval v pásmu 1050-1100 bodů. Na minimu na počátku července index ztrácel od dubnových maxim zhruba 18%. Pokud se posuneme v čase, tak velmi podobná situace byla k vidění i v roce 2011. Červencová maxima mírně nad 1350 bodů a následný strmý propad o téměř 20%. Následovalo opět období s extrémní volatilitou, tentokrát primárně v pásmu 1150-1200 bodů. V grafu je tato opakující se situace označena číslem 1. V období extrémní volatility lze najít rovněž podobný vývoj. Absolutní minimum zhruba v polovině daného období, následný růst na nová lokální maxima a opět návrat na nižší hodnoty. Pokles nebyl však již tak výrazný a k vytvoření nových minimálních hodnot ani v jednou případě nedošlo. Situace zvýrazněna v grafu pod číslem 2. Po volatilním období přišel v závěru roku 2010 silný růst. Index SPX v podstatě bez korekce během dvou měsíců smazal své předchozí propady a dostal se zpět na hranici 1200 bodů. Z grafu je možné vyčíst mírné přešlapování pod touto psychologickou úrovní, proběhl „Golden Cross" (50 MA se dostává nad 200 MA) a následně se index rychle dostal na nová maxima. Po překonání předchozích dubnových maxim přichází dlouho očekávaná korekce, která však dosahuje necelých 5% a opět přichází strmý růst. Situace v grafu označená číslem 3. Pokud se přesuneme do nedávné minulosti, tak vývoj v závěru roku 2011 pokračoval velmi podobně. Z lokálního minima silný růst až na psychologickou hranici 1350 bodů a umazání předchozích propadů. Opět přichází „Golden Cross", opět index mírně přešlapuje pod předchozím maximem. Pokud budeme na opakující se historii hodně přísní, mělo by před aktuálně očekávanou korekcí přijít ještě nové high a následně pokles o 4-5% na úrovně někam ke 1300 bodů.

Bude se historie opakovat a po mírné korekci přijde opětovný růst nebo bude korekce hlubšího charakteru? Ať tak či onak, indikací ke krátkodobému poklesu je dost a investoři by měli být na současných úrovních velmi opatrní. Realizace krátkodobých zisků a redukce držených pozic je na místě. Zda bude rozumné se do pozic rychle vracet po pár týdnech či až po několika měsících se může řešit dodatečně. Teď je potřeba řešit prodeje.

David Brzek, makléř, Fio banka, a.s.

David Brzek, makléř, Fio banka, a.s.

http://www.fio.cz/docs/zpravodajstvi/1-komentare/cz/108886_SPX1.gif

http://www.fio.cz/docs/zpravodajstvi/1-komentare/cz/108886_SPX2.gif

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.